Czasami dziecko nie mówi, że jest krzywdzone, bo chce chronić bliskich. Jak pomóc najmłodszym ofiarom przestępstw?

Redakcja
23.10.2017 18:02
Przemoc wobec dzieci
fot. Agencja Gazeta

Chociaż klaps przestał być powszechnie akceptowaną metodą wychowawczą, to przemoc wciąż jest obecna w wielu polskich rodzinach. O tym, jak zmniejszyć skalę tragedii najmłodszych, rozmawiano na konferencji "Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw".

Tych, którzy nie potrafią się sami obronić, krzywdzi się najłatwiej. Co trzecie dziecko w Polsce doświadcza przemocy, co ósme wykorzystywania seksualnego. Sześć tysięcy dzieci pokrzywdzonych przestępstwem rocznie uczestniczy w procesach jako świadkowie.

Zagłosuj

Czy przemoc domowa jest problemem w Polsce?

Liczba głosów:

Jesteś bierny - łamiesz prawo

A to, czy sąsiad bije dziecko, wbrew powszechnemu przeświadczeniu, jest twoją sprawą. Świadkowie krzywdzenia dzieci mają obowiązek informowania władz o zajściu. Od lipca nie tyko moralny, ale także usankcjonowany prawnie. Za niezgłoszenie aktów szczególnego okrucieństwa wobec dziecka grożą trzy lata więzienia.

- Podczas konferencji chcemy rozmawiać m.in. o systemowych rozwiązaniach, które sprawiają, że pomoc dzieciom-ofiarom przestępstw może być bardziej skuteczna. W Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęliśmy tworzenie specjalistycznych Centrów Pomocy Dzieciom, wzorowanych na ośrodkach, które funkcjonują w innych krajach. Pod jednym dachem zarówno dziecko, jak i jego najbliżsi otrzymują w nich kompleksową pomoc – powiedziała dr Monika Sajkowska, prezes Zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Przemoc i molestowanie to nie tylko rodziny patologiczne

Dzieci krzywdzone są nie tylko w rodzinach uważanych za patologiczne. 

Jolanta Zmarzlik, terapeutka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, zwraca uwagę, że przeświadczenie, że problem przemocy dotyczy tylko marginesu społecznego, to mit.

- Równie często zajmujemy się z tzw. "porządnych rodzin". Dotyczy to często przypadków molestowania seksualnego. To zjawisko jest niezwykle demokratyczne i dotyczy absolutnie wszystkich warstw społecznych. Nie ma tutaj żadnej przewagi. Założenie, że krzywdzone są tylko dzieci z "gorszych rodzin", nie ma potwierdzenia w naszym doświadczeniu. Warto zwrócić uwagę, że dzieci z tych "lepszych rodzin" często mają trudniejszy dostęp do pomocy – komentuje.

Jak reagować? Dla wielu Polaków informowanie o podejrzeniu, że ktoś robi krzywdę dziecku ciągle utożsamiane jest z donosicielstwem. Poza policją informować można jednak także różne instytucje lub nawet szkolnego pedagoga.

- To prawo nie ma na celu nakłaniać do donosicielstwa. Nie chodzi też o to, żebyśmy jako świadkowie zastanawiali się nad tym, co nam grozi, tylko żebyśmy więcej uwagi przywiązywali do dzieci. One zasługują na szczególną ochronę, a kiedy są ofiarami, często same o tym nie mówią, bo przekonane są, że w ten sposób chronią najbliższych - mówi Justyna Podlewska, prawniczka Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Ogólnopolska konferencja "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw" to największe w Polsce, coroczne wydarzenie związane z edukacją profesjonalistów zajmujących się problemem przemocy wobec najmłodszych. Uczestnicy mają do wyboru kilkadziesiąt sesji, podczas których zaproszeni eksperci z kraju i ze świata przedstawiają najnowsze ustalenia empiryczne i teoretyczne, dotyczące różnych form przemocy oraz propozycje możliwych rozwiązań z zakresu zapobiegania przestępstwom wobec dzieci.

RadioZET.pl/maal