Zamknij

Czarnek: matury i egzaminy 8-klasisty w terminie. Uczniowie nie będą testowani

21.04.2021 16:20
Konferencja ministra edukacji
fot. MEiN

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o zasadach przeprowadzania egzaminów maturalnych i ósmoklasisty w latach 2021-2023. Minister Przemysław Czarnek zapowiedział m.in., że tegoroczne egzaminy odbędą się w zaplanowanych terminach oraz w ścisłym reżimie sanitarnym. Wykluczył natomiast konieczność testowania uczniów przed egzaminami. 

Konferencja prasowa ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka odbyła się w środę o godzinie 15:20. W konferencji prasowej wzięli też udział wiceszefowa resortu edukacji Marzena Machałek oraz dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. 

Konferencja ministra edukacji na żywo

Przemysław Czarnek wystąpił na konferencji prasowej, która dotyczyła przede wszystkim zbliżających się matur oraz egzaminów ósmoklasisty. Zapowiedział m.in. że tegoroczne egzaminy odbędą się zgodnie z zaplanowanymi wcześniej terminami.

 - Od 4 do 20 maja - egzamin maturalny, od 25 do 27 maja - egzamin ósmoklasisty. Nie ma żadnych przesłanek i żadnego zagrożenia dla tych terminów egzaminów i dla stacjonarnej formuły egzaminów takiej, jaka została zaplanowana - poinformował.

Matura i egzamin ósmoklasisty w zaplanowanych terminach i bez testów na koronawirusa

Przypomniał, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r. - Dla ósmoklasistów mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych, ale czas na ich rozwiązanie dokładnie taki sam jak w 2019 r. i w 2020 r. - podkreślił minister. Dodał, że mniejsza będzie także liczba zadań otwartych.

Szef MEiN przekazał, że egzaminie maturalny również odbędzie się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r. - Egzaminy obowiązkowe - tylko część pisemna na poziomie podstawowym. Część ustna tylko dla osób, które potrzebują wyniku rekrutacji na uczelnie za granicą. Na egzamin ustny zgłosiły się 842 osoby - powiedział Czarnek.

Zapowiedział też, że nie będzie żadnych testów na koronawirusa przed egzaminami. - Nie chcemy w żaden sposób stresować ani ósmoklasistów, ani maturzystów [...] Reżim sanitarny, który był stosowany również na egzaminach próbnych, wystarczy do tego, żeby zapewnić pełne bezpieczeństwo uczestników egzaminów maturalnych, i egzaminu ósmoklasisty - tłumaczył. 

Matura i egzamin ósmoklasisty w 2022 i 2023

Czarnek podał też szczegóły tych samych egzaminów w 2022 i 2023 roku, m.in. to, że na przyszłorocznym egzaminie ósmoklasisty obowiązywać będą tylko trzy przedmioty (polski, matematyka, język obcy), "bez egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Egzaminu z przedmiotu dodatkowego być może wejdzie w życie dopiero w 2024 roku, na pewno nie wcześniej". Będzie on zawierał mniej zadań w arkuszu, ale czas na jego rozwiązanie będzie taki sam. Do tego mniej będzie zadań otwartych. 

Poinformował również, że matura w powyższym latach odbędzie się również według tych samych wymagań, które obowiązują w tym roku. Egzaminy obowiązkowe zakładają tylko część pisemną na poziomie podstawowym, część ustną zaś - tylko dla osób, które potrzebują wyniku do rekrutacji na uczelnie za granicą.

Szef MEiN podkreślił, że jedyna różnica w porównaniu do tego roku, to "obowiązek przystąpienia do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, ale bez konieczności zdobycia określonej liczby punktów - bez tego limitu 30 proc. czy 20 proc, czyli powrót do tego, co było w zeszłym roku, jeżeli chodzi o obowiązek przystąpienia bez konieczności legitymowania się określonym, czy minimalnym wynikiem".

- Z kolei egzamin maturalny zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2018 r. to też nie jest nowość dla nikogo. Arkusz egzaminacyjny będzie w formie określonej w dostępnych informatorach bez obowiązku zdania, tj. uzyskania przynajmniej 30 proc. z egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym" - powiedział Czarnek. Wyjaśnił, że "będzie tylko obowiązek przystąpienia do tego egzaminu, a obowiązek zdania będzie dopiero od 2025 r.".

- Z kolei egzamin maturalny zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2018 r. to też nie jest nowość dla nikogo. Arkusz egzaminacyjny będzie w formie określonej w dostępnych informatorach bez obowiązku zdania, tj. uzyskania przynajmniej 30 proc. z egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym" - powiedział Czarnek. Wyjaśnił, że "będzie tylko obowiązek przystąpienia do tego egzaminu, a obowiązek zdania będzie dopiero od 2025 r.".

RadioZET.pl/PAP