Zamknij

Matura i egzamin ósmoklasisty będą przełożone? Szef MEiN wyjaśnia

03.03.2021 11:55
Konferencja ministra edukacji Przemysława Czarnka. Powie o maturach
fot. Piotr Molecki/East News

Matura i egzamin ósmoklasisty były głównymi tematami konferencji ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz dyrektora CKE Marcina Smolika. Szef MEiN podkreślił, że nie ma żadnych przesłanek, aby termin matur czy egzaminów ósmoklasisty został przełożony. Jak dodał, zależy to jednak od sytuacji epidemicznej i zachowania Polaków.

  • Konferencja ministra edukacji Przemysława Czarnka oraz dyrektora CKE Marcina Smolika odbyła się w środę 3 marca o godzinie 13
  • Minister edukacji mówił m.in. o tegorocznych egzaminach: ósmoklasisty i maturalnym
  • Dziś rozpoczęły się pierwsze próbne matury 2021 - z języka polskiego na poziomie podstawowym, z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym

Matura i egzamin ósmoklasisty były głównymi tematami konferencji w Ministerstwie Edukacji. - Pomimo przeszkód pandemicznych, trzeciej fali koronawirusa, w której jesteśmy, rozpoczęliśmy jednak dziś egzaminy próbne, maturalne i planujemy również rozpoczęcie w tym miesiącu przeprowadzenie egzaminów próbnych ósmoklasisty - powiedział w środę minister edukacji i nauki.

Próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną potrwają do 16 marca. Odbywać się będą stacjonarnie w szkołach, w reżimie sanitarnym. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny. Jak mówił Czarnek, są to dwie sesje - od godz. 9 i o godz. 14.

Matura i egzamin ósmoklasisty. Przemysław Czarnek przybliżył harmonogram

Przemysław Czarnek w dniu rozpoczęcia się próbnych matur odniósł się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty i maturalnego. Przypomniał, że Polska jako jeden z pierwszych krajów w Europie 16 grudnia określiła zasady przeprowadzania egzaminów maturalnych i ósmoklasisty. W rozporządzeniu, jak powiedział Czarnek, określono prostszą ich formułę, jasno określono wymagania egzaminacyjne i zaplanowano w tym zakresie szkolenia dla nauczycieli. Czarnek dodał, że próbne egzaminy ósmoklasistów rozpoczną się 17 marca.

- W maju 2021 r. nic dziś nie stoi na przeszkodzie, abyśmy planowali przeprowadzenie egzaminu maturalnego, właściwego i egzaminów ósmoklasisty - podkreślił. Pytany przez dziennikarzy, czy egzaminy mogą zostać przełożone, zaznaczył, że "nie ma żadnych przesłanek, które mogłyby uzasadniać przełożenie je z terminów majowych". Wskazał jednak, że zależy to od sytuacji epidemicznej.

Minister pytany o powrót ósmoklasistów i maturzystów do szkół jeszcze przed maturami, nie wykluczył takiego scenariusza. - Oczywiście, że jest możliwy (powrót do nauki stacjonarnej - red.) jeszcze w tym semestrze. Tak samo jak powrót studentów, w systemie hybrydowym. Wszystko zależy do warunków epidemicznych i naszego zachowania - podsumował.

Konferencja ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka

Konferencja ministra edukacji Przemysława Czarnka i dyrektora CKE Marcina Smolika będzie poświęcona próbnym egzaminom maturalnym, które są organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Matura odbywa się stacjonarnie w szkołach w reżimie sanitarnym, a udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny.

Czarnek zadecydował, że w związku z epidemią egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w 2021 r. będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Zdawanie egzaminów zakończy się 16 marca. 

Konferencja ministra edukacji o próbnych maturach

Minister edukacji zaproponował, by szkoły przeprowadziły próbne egzaminy w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. by rozpoczynały je o godzinie 9.00 i o godzinie 14.00. Próbne egzaminy obejmą wszystkie przedmioty maturalne.

Zgodnie z harmonogramem podanym przez CKE, w środę rano będzie próbny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po południu z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym.

Dyrektor CKE Marcin Smolik podkreślił, że próbne matury powinny być przeprowadzane wyłącznie po to, by dać uczniom szansę pracy z arkuszem egzaminacyjnym i pomóc zidentyfikować wiadomości i umiejętności, które opanowali oni w stopniu zadowalającym. "Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów" - podkreślił Smolik.

RadioZET.pl/PAP