Zamknij

Zmiany w obostrzeniach i skrócenie nauki zdalnej. "Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii"

09.02.2022 13:00

Konferencja ministra edukacji i ministra zdrowia dotyczyła walki z koronawirusem. Adam Niedzielski zapowiedział zmianę okresu izolacji do 7 dni, a minister edukacji Przemysław Czarnek ogłosił skrócenie nauki zdalnej w szkołach. Prawdopodobnie w marcu rząd podejmie kolejne decyzje o stopniowym znoszeniu obostrzeń. Konferencję relacjonowaliśmy na żywo na RadioZET.pl.

Konferencja ministra zdrowia
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Konferencja ministra edukacji i ministra zdrowia dotyczyła zmian ws. walki z koronawirusem oraz nauki zdalnej. Wcześniej odbyły się rozmowy nowej rady ds. COVID-19. - Za nami apogeum piątej fali. To potwierdza się zarówno na poziomie liczby nowych zakażeń, jak i na poziomie badań i zleceń na testy – poinformował w środę szef MZ Adam Niedzielski.

Niedzielski: mamy do czynienia z początkiem końca pandemii

- Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne, pełne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji [...] czy wprowadzenia bardziej łagodnych regulacji – tak, żebyśmy w wiosnę weszli w normalnym trybie funkcjonowania – dodał szef MZ. - Tak jak często byłem pesymistą, w tej sytuacji jestem optymistą – mamy tak naprawdę do czynienia z początkiem końca pandemii – ocenił Niedzielski.

Minister zdrowia zaznaczył, że liczba hospitalizacji względem zakażeń wyraźnie maleje. - A jeśli weźmiemy pod uwagę, że tych zakażeń faktycznych jest rzeczywiście więcej ze względu na samotestowanie się Polaków, to tym bardziej widać, że to zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej i ryzyko jej braku wydolności zdecydowanie maleje – dodał minister zdrowia.

Zdaniem Niedzielskiego przebiegi choroby COVID-19 w piątej fali są łagodniejsze. - Analizowaliśmy to na podstawie dwóch wskaźników, przede wszystkim średniego czasu hospitalizacji – mówił. Jak dodał, w V fali czas hospitalizacji wynosi tydzień, a w IV wynosił 10 lub więcej dni. Niedzielski podkreślił, że w szpitalach zmalało zapotrzebowanie na tlen mimo zbliżonej liczby hospitalizacji do poprzedniej fali.

Zmiany w obostrzeniach. Skrócenie izolacji i nauki zdalnej

Szef MZ wyjaśnił, że obecna sytuacja w szpitalnictwie skłoniła rząd do podjęcia ważnych decyzji. - Zdecydowaliśmy, żeby czym prędzej przywrócić ok. 5 tys. łóżek do systemu tego zwyczajnego leczenia w innych zakresach, zmniejszając wielkość infrastruktury covidowej do poziomu ok. 25 tys. łóżek – powiedział.

Minister zdrowia ogłosił także, że od 15 lutego stosowana będzie siedmiodniowa izolacja. - Od 15 lutego będziemy mieli również naliczaną kwarantannę dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny – dodał. Niedzielski poinformował także, że zlikwidowana zostanie instytucja tzw. kwarantanny z kontaktu. Dotyczy to także osób w tej chwili przebywających na kwarantannie wynikającej z rozpoznania kontaktu. - 10 lutego będziemy chcieli wysłać do takich osób SMS zdejmujący z nich kwarantannę – powiedział szef MZ. Minister zdrowia przekazał, że od 11 lutego zniesiona zostanie instytucja kwarantanny przyjazdowej. Natomiast kwarantanna przyjazdowa z państw spoza strefy Schengen skrócona zostanie do 7 dni.

Adam Niedzielski zabrał głos także ws. maseczek. - Jeżeli chodzi o restrykcje dotyczące maseczek, to można myśleć, że w pewnej perspektywie takie decyzje będą podejmowane, ale wyraźnie chcę zaznaczyć, że pewna rekomendacja noszenia maseczek – szczególnie w przestrzeniach publicznych – będzie ze strony ministra zdrowia i ekspertów – zawsze formułowana – zapowiedział.

Szef MEiN Przemysław Czarnek na konferencji prasowej zapowiedział, że klasy V-VIII i szkoły ponadpodstawowe wrócą do szkół wcześniej, niż zakładano. - Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień. A zatem nauka zdalna nie będzie trwała, jak zakładaliśmy wcześniej, do końca lutego, tylko wszystkie te szkoły, które w drugiej połowie lutego nie będą już na feriach, wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego – powiedział minister edukacji.

Konferencja ministra edukacji i zdrowia 9 lutego na żywo

Powrót do szkół przyspieszony, nauka zdalna przerwana?

Minister zdrowia Adam Niedzielski w opublikowanym w środę wywiadzie dla "Faktu" zapowiedział zmiany w nauce zdalnej dla uczniów klas V-VIII podstawówek i wszystkich szkół średnich. Jego zdaniem przywrócenie nauki stacjonarnej jest "absolutnym priorytetem". 

- Widząc spadającą falę zakażeń i nie tak duże obciążenie szpitali, jak się spodziewaliśmy, to jest miejsce na pewne decyzje względem szkół. Jeżeli ta sytuacja się utrzyma, to na pewno w przyszłym tygodniu będziemy z panem ministrem (edukacji - przyp. red.) Przemysławem Czarnkiem reagowali. Przywracanie nauki stacjonarnej jest absolutnie priorytetem - mówił minister zdrowia. Niedługo potem rząd zapowiedział wspólną konferencję ministrów. 

Wcześniej szef MZ i premier Mateusz Morawiecki biorą udział w rozmowach z nową radą ds. COVID-19. Podczas otwierania spotkania przez premiera pojawiła się m.in. kwestia nauki zdalnej w szkołach. 

Obostrzenia do zmiany?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał w poniedziałek, że rząd planuje zmiany w walce z koronawirusem. - Chcielibyśmy w środę ogłosić decyzję o skróceniu okresu izolacji dla wszystkich obywateli, którzy chorują w naszym kraju - zapowiedział.

- Widzimy przy tej zakaźności wirusa, jak szybko wyłączane są osoby z rynku pracy, co nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę naszego kraju. Te decyzje jeszcze dziś, góra do jutra powinny zapaść. (Odbędzie się) Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia i w środę chcemy państwu to zakomunikować - poinformował.

Pytany o całkowite zniesienie restrykcji Andrusiewicz odpowiedział, że "obserwujemy to, co się dzieje w innych państwach". - Na pewno jest ta perspektywa czasu, którą sobie wyznaczamy, gdzie tę decyzję i u nas będzie trzeba podjąć. Na sztabach kryzysowych cały czas rozmawiamy o tej perspektywie trwania tej epidemii, tego piku, z którego wydaje się, że zaczynamy schodzić - tłumaczył.

loader

RadioZET.pl