Zamknij

Ministerstwo Edukacji przedstawia swoje pomysły. "Gigantyczne zainteresowanie"

28.10.2021 17:30

Zainteresowanie jest ogromne - podkreślał podczas czwartkowej konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Mowa o ostatnich programach jego resortu, które zdaniem szefa MEiN dla polskich szkół oznaczają wręcz "skok cywilizacyjny". 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz wiceminister Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej
fot. PAP/Rafał Guz

Przemysław Czarnek i Dariusz Piontkowski na konferencji prasowej w czwartek mówili m.in. o ostatnich programach dotyczących oświaty. - Dziś chcemy powiedzieć o tym, co jest obok Polskiego Ładu, w realizacji w Ministerstwie Edukacji i Nauki od pewnego czasu. Zaczniemy od "Laboratoriów Przyszłości" [...]. Ponad miliard złotych przeznaczamy na to w perspektywie kilku miesięcy, na skok cywilizacyjny naszych szkół podstawowych, na budowę nowoczesnych pracowni informatycznych, technicznych. Zainteresowanie jest ogromne – podkreślał szef MEiN. Przypomniał, że nabór wniosków w tym programie trwa do 15 listopada. Podał, że 86 proc. szkół podstawowych prowadzonych przez samorządy, czyli 10,5 tys. już je złożyło.

- Zachęcamy pozostałe 14 proc. Informujemy też raz jeszcze, że czekamy na nowelizację ustawy, która pozwoli przystąpić do tego programu również wszystkim szkołom podstawowym, dla których organem prowadzącym nie jest jednostka samorządu terytorialnego, ale są inne podmioty: stowarzyszenia, fundacje, itd. – powiedział Czarnek.

- Procedujemy w tym momencie obok "Laboratoriów Przyszłości" jeszcze trzy programy, na które przeznaczamy 125 mln zł na sprzęt multimedialny, na wycieczki oraz książki do przedszkoli, bibliotek szkolnych i bibliotek pedagogicznych. To programy: "Poznaj Polskę", "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" i "Aktywna tablica" – podał minister.

Cztery programy Ministerstwa Edukacji. "Zainteresowanie ogromne"

- Program "Poznaj Polskę" cieszy się gigantycznym zainteresowaniem [...], to przedsięwzięcie pilotażowe w tym roku, na dobre ruszy 1 stycznia w nowym roku kalendarzowym – w nowym budżecie mamy przeznaczone sto kilkadziesiąt milionów na ten cel – poinformował. Przypomniał, że początkowo w tym roku na realizację programu przeznaczono 15 mln zł, ale w związku z dużym zainteresowaniem programem środki w programie zwiększono o dodatkowe blisko 10 mln zł.

- Dziś od rana, od godziny 8.00 jest możliwość ponownie zgłaszania się do tego pilotażu, bo dołożyliśmy kolejne 10 mln zł, a zatem budżet pilotażu podnieśliśmy z 15 do 35 mln zł – poinformował Czarnek. - Zachęcamy do tej formy edukacji i odbudowywania wspólnoty wśród dzieci i młodzież – dodał. Nabór potrwa do wyczerpania środków.

Wiceszef resortu edukacji i nauki przybliżył założenia "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" i programu "Aktywna tablica". Piontkowski przypomniał, że oba programy funkcjonowały już wcześniej, miały swoją edycję, która skończyła się w 2019 r. Jeśli chodzi o "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa", to – jak powiedział – MEiN odpowiada tylko za jeden komponent, pozostałe są w gestii ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Wiceminister poinformował, że w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" w 2021 r. do prawie 3,5 tys. placówek wychowania przedszkolnego, szkół i bibliotek publicznych i pedagogicznych trafi ok. 20 mln zł. Podał, że pieniądze te zostały już rozdzielone i są przeznaczone na zakup książek i rozwój czytelnictwa. Wskazał, że trwa nabór na rok 2022. Do rozdysponowania będzie 30 mln zł. - Do 31 października br. dyrektorzy placówek powinni zgłosić chęć uczestniczenia w tym programie do organów prowadzących, a organy prowadzące wnioski do wojewodów do 20 listopada br. – powiedział Piontkowski.

RaioZET.pl/PAP: Danuta Starzyńska-Rosiecka