Zamknij

Konferencja ministra edukacji. Czarnek walczy z "fake newsami"

24.02.2021 10:14
Konferencja ministra edukacji
fot. gov.pl

Konferencja ministra edukacji już za nami, decyzja, czy starsze dzieci od marca wracają do szkół wciąż jednak nieznana. Podczas środowego wystąpienia Przemysław Czarnek komentował kwestię edukacji dla wszystkich i doniesień o rzekomej likwidacji szkół specjalnych. - To fake news - mówił.

Konferencja ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka odbyła się w środę 24 lutego, nie dotyczyła jednak ewentualnego powrotu do szkół lub przedłużenia nauki zdalnej, ale "edukacji dla wszystkich". - Od długiego już czasu trwają prace w ministerstwie - wcześniej Ministerstwie Edukacji Narodowej, a teraz Ministerstwie Edukacji i Nauki - połączone z pracą innych resortów: Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rodziny (i Polityki Społecznej), zmierzające do tego, żeby edukacja była jak najbardziej efektywna dla wszystkich dzieci, zarówno tych, które cieszą się pełną sprawnością, jak i tych, które mają różne dolegliwości i orzeczenia o niepełnosprawności - poinformował szef MEiN.

Dodał, że przy okazji tej pracy pojawiło się ostatnio wiele fałszywych informacji, które chce zdementować. - Fake news, który pojawia się w przestrzeni publicznej i niestety jest kolportowany przez rozmaite środowiska, polega na tym, że rzekomo trwają prace nad zlikwidowaniem poradni psychologiczno-pedagogicznych i nad zlikwidowaniem statusu nauczyciela, pracownika poradni psychologiczno-pedagogicznych. Otóż otwarcie mówię: nie, to nieprawda, nie ma planów likwidacji poradni psychologiczno-pedagogicznych, nie ma planów likwidacji również statusu nauczyciela pracownika poradni psychologiczno-pedagogicznych - podkreślił Czarnek.

Wskazał, że to na poradniach psychologiczno-pedagogicznych spoczywa teraz ogromny ciężar pomocy i wspierania dzieci z niepełnosprawnościami. - Ta funkcja zostanie utrzymana, bo mamy podmiot, który sobie doskonale z tym radzi. Chcemy wspierać działalność poradni psychologiczno-pedagogicznych - zapewnił minister edukacji i nauki.

Szkoły specjalne do likwidacji? Czarnek: to fake news

- Drugi fake news, który pojawił się w ostatnich dniach i tygodniach w przestrzeni publicznej, to rzekoma informacja o planie likwidacji szkół specjalnych. Nie, nie ma takich planów. Polska cieszy się znakomitym systemem szkół specjalnych, jest ich ponad 2 tys. w Polsce. Zajmują się one edukacją dzieci z najcięższymi niepełnosprawnościami i dzięki znakomitemu funkcjonowaniu i rozwijaniu się ciągłemu szkół specjalnych, te dzieci rzeczywiście znajdują tam warunki do edukacji pomimo swoich, nieraz bardzo ciężkich niepełnosprawności - mówił Czarnek.

Ocenił, że dorobek szkół specjalnych w Polsce jest imponujący. - I ten dorobek będzie wykorzystywany na większą jeszcze skalę, bo jesteśmy przekonani, że potencjał, jaki drzemie w szkołach specjalnych, w szkolnictwie specjalnym i potencjał, który drzemie we wszystkich tych, którzy zajmują się szkolnictwem specjalnym: nauczycielach, pedagogach, naukowcach, jest imponujący i może być wykorzystany jeszcze bardziej na rzecz kształcenia dzieci z niepełnosprawnościami - mówił. - Nie ma planów likwidacji szkół specjalnych. Są plany wzmocnienia szkół specjalnych i uwolnienia potencjału drzemiącego w szkołach specjalnych - podkreślił.

Jak mówił, mimo to jest szereg mankamentów w zakresie kształcenia dzieci z niepełnosprawnościami i opieki nad nimi od samego początku ich życia. - Pracujemy nad tym, aby wszystkie te dzieci, które urodziły się z niepełnosprawnościami, mogły wieść szczęśliwe zżycie przez to, że państwo wychodzi na przeciw ich potrzebom, potrzebom ich rodzin, wspomaga je od samego początku, od momentu, gdy wracają ze szpitala zaraz po urodzeniu-  poinformował szef MEiN.

Zapowiedział też, że na jesieni 2021 r. rozpoczną działalność w formie pilotażu Specjalistyczne Centra Wspierania Edukacji Włączającej (SCWEW). Ich działalność będzie skupiała się na wsparciu szkół w lepszej organizacji edukacji włączającej. 

Kiedy powrót dzieci do szkół?

W kwestii edukacji tematem numer jeden pozostaje jednak powrót do szkół. Zdaniem ministra edukacji o tym, czy starsze dzieci wrócą do nauki stacjonarnej lub czy młodsze – z klas I-III – przy niej pozostaną, zdecyduje obecny tydzień. Czarnek zapewnił na antenie radiowej Jedynki, że resort obserwuje wzrosty zakażeń koronawirusem i że "wszystko jest możliwe". – Jeśli ta fala będzie spłaszczona, to z pewnością dzieci z klas I-III będą dalej uczyły się w trybie stacjonarnym. Wszystko zależy głównie od liczby zakażeń - powiedział. 

Powrót do szkół starszych roczników nie jest jednak rekomendowany przez lekarzy. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski we wtorkowej rozmowie z Polską Agencją Prasową stwierdził nawet, że powrót do nauki stacjonarnej pozostałych uczniów jest teraz wykluczony.  

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl