Zamknij

Lawinowo wzrasta liczba zakażeń. Szkoły przejdą na nauczanie zdalne? Czarnek komentuje

22.10.2021 15:04
Przemysław Czarnek, Dariusz Piontkowski
fot. PAP/Tomasz Gzell

Nauka zdalna będzie wprowadzona z powodu zwiększającej się liczby zakażeń? - Nie planujemy przejścia w nauczaniu w szkołach na tryb zdalny – oświadczył na konferencji prasowej w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czwarta fala koronawirusa nie słabnie. W piątek odnotowano kolejny dobowy rekord zakażeń.  Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5706 nowych infekcjach SARS-CoV-2. Czy rząd zdecyduje się na zmianę trybu nauczania?

- Dzisiaj rano uczestniczyliśmy wraz z ministrem Piontkowskim w rządowym zespole zarządzania kryzysowego. Przedstawialiśmy tę sytuację o szkołach w całej Polsce, ale także w poszczególnych województwach, które są najbardziej dotknięte tą czwartą falą - powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek.

Nauka zdalna lub hybrydowa? Czarnek komentuje

Szef MEiN dodał, że resort edukacji na razie nie przewiduje zmian w trybie nauczania. - Możemy powiedzieć, że nie rozważamy żadnych zmian systemowych, tzn. pracujemy dalej stacjonarnie – oświadczył. Podkreślił, że przejście systemowe w tryb zdalny lub hybrydowy nie jest planowane, "poza przypadkami, w których decydują dyrektorzy z sanepidem".

Szef MEiN zaznaczył dalej, że to, co będzie się na pewno w tej kwestii działo, to kontrola przestrzegania wymogów sanitarnych oraz wytycznych i zaleceń resortów nauki, zdrowia i inspekcji sanitarnej, zwłaszcza w regionach, gdzie mamy do czynienia z większą liczbą zakażeń. Podkreślił też, że przestrzeganie tych zasad "jest gwarancją tego, że będziemy dalej w nauce stacjonarnej, jak zapowiadaliśmy".

Minister położył nacisk na wagę szczepień. - Dane statystyczne są jednoznaczne. W szpitalach znajdują się przede wszystkim, w przytłaczającej większości, osoby niezaszczepione, a umierają na COVID-19 niemal wyłącznie osoby niezaszczepione. To powinno skłaniać do tego, żeby wszyscy się szczepili – powiedział Czarnek.

RadioZET.pl/PAP - Katarzyna Herbut, Klaudia Torchała