Zamknij

Szef MZ: Obowiązkowa kwarantanna dla wracających z Indii, Brazylii i RPA

Redakcja
04.05.2021 12:15
Adam Niedzielski
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował dziś, że wszyscy przybywający do Polski z RPA, Indii i Brazylii trafią na automatyczną, 14-dniową kwarantannę. Dopiero po 7 dniach osoby te będą mogły wykonać test na obecność koronawirusa.

Mamy dwa potwierdzone ogniska związane z indyjską mutacją wirusa - przekazał na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. W związku z pojawieniem się nowych mutacji w Polsce, zmianie ulegną przepisy dotyczące osób przyjeżdżających z Indii, RPA i Brazylii.

Jak przekazał szef MZ, wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały z Indii, Brazylii i RPA będą automatycznie poddawane 14-dniowej kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem wykonanym 48 godzin po przyjeździe. Dopiero po 7 dniach pobytu na kwarantannie osoby te będą mogły wykonać test na koronawirusa, który zadecyduje o ewentualnym zwolnieniu z kwarantanny.

Konferencja ministra zdrowia 4 maja na żywo

Przypomnijmy, u polskiego dyplomaty, ewakuowanego przed tygodniem z Indii, wykryto indyjski wariant koronawirusa. Informację tę potwierdzili szef KPRM Michał Dworczyk i wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.

"Misję zorganizowano, zachowując procedury bezpieczeństwa, w 48 godzin dzięki współpracy wielu instytucji" - pisał na Twitterze szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. We wpisie wymienił: MSZ, Ministerstwo Zdrowia, Kancelarię Premiera i PLL LOT, podziękował także Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa.

Krzysztof Pyrć dodał z kolei, że nadal trwają badania, które mają pokazać, czy odmiana ta stanowi większe zagrożenie od innych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl