Zamknij

Obowiązkowa praca zdalna, testy w każdej aptece. "Przedstawimy pakiet projektów"

19.01.2022 11:12

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział na konferencji prasowej wprowadzenie nowego "pakietu projektów" ukierunkowanego na walkę z piątą falą koronawirusa. Dodał, że rząd ponownie wprowadzi obowiązkową pracę zdalną w administracji.

adam niedzielski
fot. PAP

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał na konferencji prasowej nowe statystyki dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. - Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą można powiedzieć nie mieliśmy do tej pory do czynienia - podkreślił.

Niedzielski powiedział, że "w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z poziomami zakażeń nawet powyżej 50 tys.". - Jest to sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej – ocenił.

Piąta fala koronawirusa. Minister zapowiada nowe obostrzenia

Czy wejście w piątą falę i wzrost zakażeń oznacza wprowadzenie nowych, bardziej restrykcyjnych obostrzeń? Minister zdrowia zapowiedział, że w piątek 21 stycznia rząd przedstawi pakiet projektów. - Zakładają m.in. możliwość testów w każdej aptece i bezpośrednie badania zamiast teleporady w niektórych grupach wiekowych - wyliczył.

- Obowiązek po stronie lekarza rodzinnego dotyczy wykonania teleporady. Będziemy chcieli, żeby w pewnej grupie wiekowej ten obowiązek absolutnie był skojarzony z koniecznością bezpośredniego badania – zapowiedział szef MZ. Dodał, że NFZ i inne służby kontrolne podległe ministrowi zdrowia, w tym Rzecznik Praw Pacjenta, "będą reagowały na każde ograniczenie dostępności świadczeń ze strony POZ". - W tej fali na pewno opieka przedszpitalna ma do odegrania zdecydowanie większa rolę niż było to w poprzednich falach – ocenił.

Szef resortu zdrowia był pytany na konferencji prasowej w Warszawie m.in. o zdalną pracę osób spoza administracji. Wcześniej minister zapowiedział, że w administracji publicznej, tam gdzie to możliwe, nastąpi przejście na pracę zdalną. - Wprowadzimy obowiązkową pracę zdalną w administracji. W najbliższych dniach będzie odpowiednie rozporządzenie - powiedział minister. - Będziemy apelować do wszystkich pracodawców, którzy mają możliwość wdrożyć bez przeszkód pracę zdalną, aby to zrobili - dodał.

loader

RadioZET.pl