Zamknij

Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia. "Musimy podjąć bardziej radykalne decyzje"

07.12.2021 13:30
Adam Niedzielski
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Minister zdrowia ogłosił nowe obostrzenia w walce z koronawirusem. - Utrzymanie się wysokiej liczby zakażeń, przy dodatkowym ryzyku w postaci pojawienia się wariantu Omikron, wymaga podjęcia stanowczych działań – stwierdził we wtorek szef MZ. Konferencję Adama Niedzielskiego relacjonowaliśmy na żywo.

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczyła drugiego zestawu obostrzeń w związku z nadchodzącymi świętami. Szef MZ podkreślił, że średni poziom zakażeń to obecnie ok. 23 tys. - Ten poziom - codziennie 23 tys. nowych zakażeń, zainfekowanych osób - utrzymuje się już od półtora tygodnia. To sytuacja bardzo niepokojąca, tym bardziej że w ostatnich tygodniach, czy dniach, są informacje o pojawieniu się nowego ryzyka w postaci mutacji Omikron – zaznaczył minister zdrowia.

- Musimy podjąć decyzje bardziej radykalne. Konieczne jest zaostrzenie regulacji - mówił na konferencji szef MZ. Adam Niedzielski poinformował, że rząd chce od 1 marca wprowadzić obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. - Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem ustawy klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia zostanie skierowany na ścieżkę formalną - powiedział we wtorek minister zdrowia.

Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia od grudnia

Konferencja ministra zdrowia ws. obostrzeń na żywo

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawi drugi zestaw nowych obostrzeń w związku z pojawieniem się wariantu Omikron koronawirusa. Konferencja prasowa w tej sprawie odbędzie się 7 grudnia o godz. 13 - dowiedział się "Super Express".

Premier zaznaczył, że nowe obostrzenia będą wiązały się “z sytuacją świąteczną” i będą odpowiedzią na mutację Omikron. - Stan spraw przedstawia się niedobrze, można powiedzieć, że bardzo niedobrze. Jest bardzo dużo zgonów, to są zgony przede wszystkim wśród osób niezaszczepionych - zaznaczył Morawiecki.

Obostrzenia na święta w związku z wariantem Omikron

Niewykluczone, że na konferencji zostanie poruszona kwestia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. Premier zapowiedział "wzmocnienie mechanizmów szczepienia i ich obowiązkowości w niektórych zawodach". Wcześniej szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski zasugerował, że Omikron może wymusić obowiązek szczepień. Dodał, że rząd jest blisko podjęcia decyzji - zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej przy premierze - dotyczącej wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla zawodów medycznych, nauczycieli i służb. 

Niektóre zmiany w obostrzeniach mogą dotyczyć wyłącznie osób niezaszczepionych. - Będziemy również dyskutować o wzmocnieniu zaostrzeń w niektórych miejscach, dla osób niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tę odmianę wirusa Omikron, który pewnie już jest w Polsce - poinformował Morawiecki.

Nowe obostrzenia grudzień 2021

Z kolei wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski powiedział w piątek, że wprowadzone na początku grudnia obostrzenia pandemiczne mają charakter przejściowy. - W ciągu następnych dwóch tygodni zdecydujemy, czy będą kolejne obostrzenia - zaznaczył wiceminister. 

Od 1 grudnia w Polsce obowiązują obostrzenia w związku z pojawieniem się wariantu Omikron. Bardziej restrykcyjne limity maksymalnej liczby osób obowiązują m.in. w kinach, teatrach, kościołach czy obiektach sportowych. Osoby przybywające spoza strefy Schengen są objęte 14-dniową kwarantanną. Obowiązuje także zakaz lotów do siedmiu krajów południowoafrykańskich. Są to: RPA, Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibia i Eswatini (dawniej Suazi).

RadioZET.pl

C