Zamknij

Niedzielski: "Opieka psychiatryczna nad dziećmi jest priorytetem"

31.03.2022 12:22

- Opieka psychiatryczna nad dziećmi jest absolutnie priorytetem - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef MZ zapowiedział zwiększenie liczby ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży.

Adam Niedzielski
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

- Konstatacja jest taka, że widać ogromny wzrost zainteresowania czy potrzeby leczenia w poradni. Widać, że to zwiększenie zapotrzebowania przerasta wszelkie nasze założenia – wskazał szef MZ. - W zeszłym roku udzielono blisko 120 tys. porad, mówię o liczbie pacjentów, którzy byli leczeni psychologicznie. To jest liczba dwa razy większa niż w roku 2020, a nawet 2,5 większa niż w 2019 r. Widać bardzo wyraźnie, że pandemia to nie tylko to, o czym myślimy w pierwszej kolejności, np. powikłania płucne czy inne choroby. Widzimy, jak ogromną traumą jest i była pandemia w zdrowiu psychicznym dzieci – dodał Adam Niedzielski.

Szef MZ odwiedził Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Mińsku Mazowieckim.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, która jest tutaj wykonywana. Placówka przyjmuje dzieci, organizuje opiekę środowiskową, która jest głównym akcentem zmienionego modelu opieki psychologicznej – powiedział mediom minister zdrowia.

Będzie więcej ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej

W Polsce działa 343 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Mam nadzieję, że ta liczba zwiększy się do 400 – poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że ośrodki takie mają być w każdym powiecie, bo dotychczasowy model leczenia psychiatrycznego nie był wydolny "przy tak dużym zapotrzebowaniu, które pojawiło się w związku z pandemią". Szef MZ powiedział też, że opieka psychiatryczna nad dziećmi jest absolutnie priorytetem.

Niedzielski przyznał podczas konferencji, że prowadzone są rozmowy o tym, jak połączyć opiekę środowiskową i "opiekę na wyższych poziomach z zagadnieniem szkolnictwa". Zdaniem ministra zdrowia "szkoła na wyższych poziomach też powinna pełnić rolę terapeutyczną".

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że "realnie do systemu opieki nad dziećmi trafi ponad 200 mln zł". Nakłady te mają systematycznie rosnąć.

Radiozet.pl/ PAP/ Katarzyna Lechowicz-Dyl, Aleksandra Kiełczykowska