Zamknij

Absolutny rekord zakażeń podczas czwartej fali. Co z obostrzeniami? Szef MZ wyjaśnia

27.10.2021 14:35
Adam Niedzielski
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się szybciej, niż wcześniej zakładało Ministerstwo Zdrowia. Podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski pytany był o ewentualne obostrzenia związane z gwałtownym wzrostem zakażeń. - Mamy dwa realne zabezpieczenia - podkreślił szef MZ.

Koronawirus w Polsce rośnie w siłę. 27 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8361 nowych zakażeniach. Zmarły 133 osoby z COVID-19. Adam Niedzielski przyznał, że prognoza jest bardziej pesymistyczna, niż zakładano. Według przewidywań pod koniec listopada miało być 7-15 tys. zakażeń, a na koniec grudnia 7-12 tys. - Ta prognoza wymaga przeszacowania - podkreślił we wtorek szef MZ.

Obostrzenia w związku z rekordem zakażeń? Adam Niedzielski komentuje

Adam Niedzielski na środowej konferencji prasowej zapytany został o szczegóły dotyczące sytuacji epidemicznej w Polsce. Zaznaczył, że priorytetem jest teraz pilnowanie wydolności systemu opieki zdrowotnej i tworzenie miejsc w szpitalach dla osób chorych na COVID-19. Mówił też, że obecnie "mamy do czynienia z dużą koncentracją liczby zachorowań". Dotyczy ona głównie Lubelszczyzny, Podlasia, ale także Mazowsza.

Czy rząd planuje obostrzenia na Wszystkich Świętych w związku ze zwiększającą się liczbą infekcji koronawirusem? Minister zdrowia podkreślił, że obecnie są dwa realne zabezpieczenia przed zakażeniem: szczepienie i maseczki.

- Szczepienie po prostu działa, chociażby ze względu na mniejszą liczbę hospitalizacji, z którą mamy do czynienia, mniejszą liczbę infekcji. A proszę pamiętać, że w tej chwili mamy do czynienia z wariantem Delta, który jest o wiele bardziej zakaźny – podkreślił Niedzielski.

Szef MZ zwrócił także uwagę na ważną funkcję maseczek. - Ja wiem, że my trochę przez okres wakacji się odzwyczailiśmy, bo więcej przebywaliśmy na dworze, a liczba zakażeń była mała [...], ale teraz sytuacja jest inna – powiedział.

- Apeluję, szczególnie w kontekście zbliżających się świąt, aby oprócz tego faktu zaszczepienia, jeszcze stosować maseczki również na cmentarzach - zaznaczył minister. Jak dodał, rząd nie zamierza wprowadzać "ostrej regulacji", ale odwołuje się "do odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale za swoich bliskich".

RadioZET.pl