Zamknij

MZ wprowadza zmiany od 16 maja. "Zmierzamy w kierunku endemii"

06.05.2022 10:44
Minister Zdrowia Adam Niedzieleski
fot. PAP/Tomasz Gzell

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że 16 maja zostanie zniesiony stan epidemii, który obowiązuję od 20 marca 2020 roku. Od połowy maja będzie obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego. - Epidemia powoli zmierza w kierunku endemii. To oznacza, że wirus nie jest już takim zagrożeniem dla życia społeczeństwa ale cały czas jest obecny wśród nas - powiedział Adam Niedzielski.

Od 16 maja zostanie zniesiony stan epidemii w Polsce ogłosił Adam Niedzielski na konferencji prasowej. - Cały czas obserwujemy spadek zachorowań w Polsce. To samo zjawisko obserwujemy w szpitalnictwie. W tym momencie jest hospitalizowanych ok. 1000 osób - powiedział minister zdrowia. Jak dodał Niedzielski, "również czas hospitalizacji systematycznie skraca się".

- To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko – mówiąc symbolicznie – przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku - powiedział minister zdrowia.

MZ sprawdza, czy nie pojawił się nowy wariant

- Cały czas obserwujemy, czy nie pojawił się nowy niebezpieczny wariant koronawirusa, jednakże nie zauważyliśmy takiego. Również WHO nie ogłosiło żadnego alarmu w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - powiedział Adam Niedzielski.

- Wrzesień będzie testem, w jakim miejscu jesteśmy z epidemią COVID-19. Dlatego co najmniej do tego czasu będziemy utrzymywać stan zagrożenia epidemicznego – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obostrzenia w Polsce

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Minionej doby badania potwierdziły 611 zakażeń koronawirusem, w tym 49 ponownych. Zmarło 25 chorych z COVID-19 – poinformowano w piątek na stronach rządowych. Wykonano 11 205 testów w kierunku SARS-CoV-2. Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 5 999 517 przypadków. Zmarły 116 124 osoby z COVID-19.

Od 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na COVID-19.

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

Źródło: RadioZET.pl/PAP

C