Zamknij

"Sytuacja jest niebezpieczna". Na początku grudnia zaostrzenie restrykcji?

24.11.2021 16:23

Adam Niedzielski poinformował, że w przyszłym tygodniu będziemy obserwować apogeum zakażeń w czwartej fali koronawirusa. Minister nie wykluczył zaostrzenia restrykcji na początku grudnia.

konferencja ministra zdrowia
fot. PAP

Konferencja ministra zdrowia. Adam Niedzielski przekazał, że resort zdrowia spodziewa się apogeum zakażeń w czwartej fali koronawirusa w przyszłym tygodniu. Podkreślił, że możemy spodziewać się wówczas 30-35 tys. zakażeń dziennie.

- Dzisiejsze wyniki to powyżej 28 tys. zakażeń, ponad 18 tys. hospitalizacji to liczby, które są bardzo duże, wzmagają niepokój (..) i wkraczają w sferę wydolności systemu opieki zdrowotnej – powiedział szef MZ na konferencji w Warszawie.

Niedzielski: na początku grudnia możliwe zaostrzenie restrykcji

- Według naszych prognoz te dwa scenariusze powinny oznaczać, że w kolejnych tygodniach będziemy obserwowali już spadki – mówił Niedzielski, zastrzegając, że to jeden z możliwych rozwojów sytuacji, a pandemia już wiele razy pokazywała, że potrafi zaskoczyć przebiegiem i charakterystyką. - Ze scenariuszem braku spadku zakażeń także musimy się liczyć – zaznaczył.

Minister poinformował, że w zależności od tego, z jakimi scenariuszami będziemy mieli do czynienia – czy będzie apogeum i spadek, czy apogeum i utrzymywanie się wysokiej liczny – podejmowane będą dalsze decyzje.

- W przypadku, jeśli nie będziemy mieli sygnałów, które mówią o tym, że osiągamy apogeum i mamy do czynienia z perspektywą spadków, to na pewno wdrażane instrumenty będą musiały przewidywać zwiększanie restrykcji i dalsze kroki związane m.in. z tym, by limity, które obowiązują teraz miały bardziej dolegliwą postać – zapowiedział szef MZ.

- Ten scenariusz będzie oznaczał, ze być może na początku grudnia będziemy musieli podejmować takie decyzje – dodał.

loader

RadioZET.pl