Zamknij

Rząd ogłasza zmiany w szczepieniach. Druga dawka w innym punkcie niż pierwsza

25.05.2021 14:20

Konferencja prasowa Michała Dworczyka dotyczyła zmian w programie szczepień oraz zachęcającej do nich akcji rządu. - Od 1 lipca szczepienia drugą dawką przeciw Covid-19 będą odbywały się w dowolnym punkcie - poinformował we wtorek szef KPRM. Zapowiedział  też pieniądze dla gmin oraz Loterię Narodowego Programu Szczepień od 1 lipca. Co 2000. osoba będzie mogła wygrać 500 zł, a każdy uczestnik ma 4 szanse na wygraną. Transmisja i relacja na żywo na RadioZET.pl. 

Michał Dworczyk
fot. Piotr Molecki/East News

Na konferencji prasowej Michał Dworczyk ogłosił zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Drugą dawką będzie można się zaszczepić w innym punkcie niż pierwszą. - Do tej pory wiele osób zwracało uwagę na to, że zaszczepili się pierwszą dawką w jednym punkcie, chcieliby się zaszczepić w innym - to było niemożliwe albo trudne. Teraz - myślę, że to będzie istotne zwłaszcza w okresie wakacyjnym - od 1 lipca takiego problemu już nie będzie. Każdy, kto zaszczepił się pierwszą dawką, będzie mógł znaleźć sobie termin w dowolnym, innym punkcie i się zaszczepić drugą dawką - poinformował Dworczyk.

Zapowiedział także, że od 1 lipca uruchomiona zostanie loteria Narodowego Programu Szczepień. Pełnomocnik ds. szczepień przekazał również, że od 15 czerwca wojewodowie będą zobowiązani do zadbania, aby podczas wszystkich imprez o charakterze masowym - kulturalnych, czy sportowych - zabezpieczony był punkt szczepień. 

Według szefa KPRM przekonywanie Polaków do zaszczepienia się "to jest wyzwanie dla nas wszystkich, to jest wyzwaniem ponadpolityczne". - To nie jest wyzwanie tylko dla rządu, dla lekarzy, to wyzwanie dla wszystkich dlatego, że tylko zaszczepienie jak największej części populacji pozwoli nam na zwyciężenie COVID-19 - podkreślił Dworczyk.

Przyznał, że dorośli Polacy nie są przyzwyczajeni do szczepień i przywołał kwestię szczepienia przeciw grypie. - WHO daje wytyczne, aby osoby powyżej 65 roku życia przeciwko grypie były zaszczepione w co najmniej 75 procentach - powiedział, dodając, że w Holandii jest to 75 proc., w Wielkiej Brytanii 68 proc., w Danii 43 proc., a w Polsce ok. 10 proc. - To pokazuje jak mamy jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o promocję szczepień - stwierdził Dworczyk.

Konferencja prasowa 25 maja - transmisja na żywo. Zmiany w szczepieniach i pieniądze dla gmin

Konferencja prasowa Michała Dworczyka dotyczyła akcji zachęcającej do szczepień. Na spotkaniu z dziennikarzami został przedstawiony "cały zestaw działań i programów, które będą realizowane wspólnie z samorządami", aby zwiększyć zainteresowanie szczepieniami przeciw Covid-19. W konferencji wzięli udział również minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek.

Zdaniem szefa KPRM przygotowywane programy spowodują wzrost zapisów na szczepienia zwłaszcza w tych grupach, które są najbardziej narażone na trudny przebieg Covid-19, czyli u osób powyżej 60 lat.

Samorządy niektórych miast, np. Warszawy, Krakowa czy Łodzi, jak już informowało Radio ZET, chcą zorganizować loterie, które mają zachęcać do szczepień. Wzorem mogą tu być loterie organizowane w USA. Michał Dworczyk podkreślał w rozmowie z reporterem Radia ZET Jackiem Czarneckim, że rząd "musi szukać różnych, niestandardowych pomysłów, aby zachęcić Polaków do szczepień''.

Szef Kancelarii Premiera wyraził nadzieję, że ważną zachętą do szczepienia się może stać się tzw. paszport covidowy. Ma on obowiązywać w UE od 1 lipca. - Myślę, że wielu osobom, które planują wyjazdy zagraniczne np. na wakacje, certyfikat covidowy pomoże w szybkim załatwieniu wyjazdowych formalności. Więc, być może, dla części osób to będzie dodatkowy argument za tym, żeby jak najszybciej zaszczepić się - mówił w Radiu ZET szef KPRM.

Szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce

W Polsce wykonano dotąd 17 866 586 szczepień przeciw Covid-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i Astra Zeneka lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 5,6 mln osób.

Od 27 grudnia 2020 roku, gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw Covid-19, zutylizowano 16 055 dawek. Zgłoszono 9155 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Łącznie do Polski dostarczono dotąd 18 920 620 dawek.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw Covid-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i Astra Zeneka są dwudawkowe, a preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

RadioZET.pl/PAP