Zamknij

Szybsze luzowanie obostrzeń w maju. Premier ogłosił nowy plan

Redakcja
12.05.2021 13:36
Mateusz Morawiecki
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili na konferencji w środę przyspieszenie w uchylaniu obostrzeń sanitarnych w maju. Szybciej będą mogły otworzyć się kina, teatry i inne instytucje kultury. Szybciej działalność ma wznowić też branża fitness.

  • Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji w środę szybsze uchylanie obostrzeń sanitarnych, przewidzianych wcześniej na maj. Decyzję ogłosił na konferencji, wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim
  • 21 maja, czyli o ponad tydzień wcześniej, będą mogły otworzyć się instytucje kultury takie jak: kina, teatry, filharmonie, muzea itp.
  • 28 maja, czyli o dzień wcześniej, przewidziano otwarcie branży fitness: siłowni, klubów fitness
  • Premier ogłosił też, że personel niemedyczny (salowe, noszowi, kierowcy transportu medycznego) otrzymają z racji pracy w czasie pandemii jednorazową wypłatę 5 tys. zł. Ma zostać ona wypłacona w czerwcu

Kiedy konferencja premiera? Takie pytanie pojawiło się we wtorek, gdy wypłynęły informacje o planowanym wystąpieniu do mediów Mateusza Morawieckiego. Pierwotnie miało się ono odbyć jeszcze tego samego dnia, po posiedzeniu Rady Ministrów.

Konferencja premiera na żywo 12 maja - transmisja. Nowe informacje ws. obostrzeń

Konferencja premiera - jak ustalił Onet - ostatecznie ma odbyć się w środę. O której godzinie? Tego jeszcze nie wiadomo, ale najprawdopodobniej dopiero po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który zbiera się w każdą środę o godz. 10. Istnieje prawdopodobieństwo, że szefowi rządu towarzyszyć będzie minister zdrowia Adam Niedzielski

Na razie żaden oficjalny rządowy kanał komunikacyjny - ani Kancelaria Premiera, ani Centrum Informacyjnej Rządu - nie potwierdziły doniesień na temat tego, że konferencja faktycznie się odbędzie. Jeśli jednak do niej dojdzie, będziemy ją transmitować i relacjonować na RadioZET.pl. 

Czego będzie dotyczyć ta konferencja, jeśli rzeczywiście dojdzie do skutku w środę? Według ustaleń Onetu ma mieć charakter przypominający o obostrzeniach, które rząd dotychczas zdjąć bądź których luzowanie zapowiedział jeszcze na maj. Być może pojawiają się również informacje na temat planowanych przez rządzących działań na czerwiec. 

Koronawirus w Polsce. Nowe dane o zakażeniach

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek najnowsze dane, z których wynika, że mamy 3098 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W poprzednich dniach dane te przedstawiały się następująco: poniedziałek - 2032, niedziela - 3852, sobota 4765, piątek - 6047. 23 kwietnia był dotychczas ostatnim dniem, w którym liczba zakażeń przekroczyła 10 tysięcy. 

RadioZET.pl/PAP/Onet.pl/KPRM