Zamknij

Rząd ma plan luzowania obostrzeń na całe wakacje. Będzie konferencja premiera

02.06.2021 17:05

Konferencja premiera dotycząca luzowania obostrzeń w wakacje ma się odbyć po długim weekendzie czerwcowym - być może już w poniedziałek 7 czerwca. Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim ma wówczas ogłosić, jakie obostrzenia będą obowiązywały od 25 czerwca do końca sierpnia. Transmisja na żywo z konferencji będzie dostępna na RadioZET.pl.

konferencja premiera dot. obostrzeń
fot. KPRM

Kiedy konferencja premiera dot. obostrzeń?

Konferencja premiera dot. luzowania obostrzeń na wakacje 2021 została wstępnie zapowiedziana przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który na konferencji 2 czerwca ogłaszał delikatne luzowanie obostrzeń na czerwiec. - Informacje o modelu reżimu sanitarnego na wakacje (od 25 czerwca do 31 sierpnia) zostaną podane w przyszłym tygodniu - mówił.

Szef MZ podkreślił, że w sprawie restrykcji, które mają obowiązywać tego lata, prowadzone są jeszcze rozmowy i są to plany, które w zależności od sytuacji epidemicznej będą mogły podlegać również korektom - tak jak w przypadku planu na maj. Wówczas przy wysokich spadkach zachorowań obostrzenia były szybciej luzowane - przypomniał. Zaznaczył, że to działa w dwie strony, bo jeśli liczba zakażeń w Polsce zacznie wzrastać, być może konieczne będzie zaostrzenie restrykcji.

Obostrzenia od 6 czerwca

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia w niedzielę 6 czerwca nastąpi kolejne luzowanie obostrzeń, choć - jak wskazał szef MZ - na razie są to "kosmetyczne poprawki", - Sytuacja epidemiczna w Polsce ustabilizowała się, odnotowujemy dalsze spadki dziennej liczby zakażeń i zajętości łóżek, mimo rosnącej mobilności Polaków, dlatego przechodzimy do dalszego luzowania obostrzeń - mówił podczas konferencji Niedzielski. Ogłoszone w środę zmiany to:

  • możliwość organizacji targów, konferencji i wystaw (1 osoba na 15 m kw.)
  • otwarcie sal zabaw dla dzieci (1 osoba na 15 m kw.)
  • zwiększenie limitu osób na weselach, imprezach i zgromadzeniach do 150 osób (do tej pory 50 osób; nie dotyczy zgromadzeń spontanicznych, te pozostają zabronione)
  • 75 proc. obłożenia w transporcie zbiorowym (z obowiązkiem zakrywania ust i nosa)

Co istotne, do limitu osób nie będą wliczane osoby zaszczepione.

obostrzenia-od-6-czerwca
fot.
loader

RadioZET.pl