Zamknij

Prokuratura ws. śledztwa smoleńskiego: Nowe zarzuty dla 3 osób z wieży kontroli lotow

Redakcja
03.04.2017 11:33
Prokuratura ws. śledztwa smoleńskiego: Nowe zarzuty dla 3 osób z wieży kontroli lotow
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Podczas obecnych ekshumacji stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, w 5 trumnach znaleziono fragmenty ciał innych osób - poinformował prok. Marek Kuczyński z zespołu prokuratorów wyjaśniających okoliczności katastrofy smoleńskiej.

W poniedziałek o 10:30 rozpoczęła się konferencja prasowa Prokuratury Krajowej dotyczącej rozwój śledztwa smoleńskiego.

Zagłosuj

Czy będzie przełom w śledztwie smoleńskim?

Liczba głosów:

- Podczas obecnych ekshumacji stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, w 5 trumnach znaleziono fragmenty ciał innych osób - poinformował prok. Marek Kuczyński z zespołu prokuratorów wyjaśniających okoliczności katastrofy smoleńskiej.

- Jeśli chodzi o te sekcje prowadzone przez zespół, stwierdzono, że w przypadku dwóch osób doszło do zamiany ciał. Natomiast w pięciu przypadkach stwierdzono, iż w trumnach znajdują się fragmenty ciał innych osób niż te, które miały być w tych trumnach pochowane - powiedział w poniedziałek prok. Kuczyński.

Kolejne ekshumacje

Zwrócił uwagę, że prokuratorzy nie znają jeszcze wszystkich wyników badań genetycznych ciał ofiar katastrofy. - Być może badania genetyczne, które zostały przeprowadzone, niestety będą musiały ten smutny bilans jeszcze rozszerzyć - dodał.

Kuczyński zaznaczył, że zespół śledczych przeprowadził dotychczas 17 ekshumacji oraz sekcji zwłok. Zapowiedział, że do I połowy 2018 roku prokuratura planuje przeprowadzić jeszcze 40.

Zarzuty sprowadzenia katastrofy dla rosyjskich kontrolerów

Zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek poinformował również, że sformułowano nowe zarzuty wobec rosyjskich kontrolerów i trzeciej osoby przebywającej wówczas w wieży kontroli lotów – przypisano im przestępstwo umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, którego konsekwencją była śmierć wielu osób.

Poinformował też, że "sformułowany został wniosek i ekspediowany z prokuratury Krajowej wniosek o udzielenie pomocy prawnej przez władze Federacji Rosyjskiej, w którym postulowane jest postawienie kontrolerom zarzutów i by zostali przesłuchani z udziałem polskich prokuratorów".

RadioZET.pl/KM