Zamknij

Obecne obostrzenia są tylko "krokiem przejściowym". Wiceminister zdrowia ujawnił szczegóły

03.12.2021 14:52
Obostrzenia z początku grudnia jedynie przejściowe?
fot. Jakub Kaminski/East News

Obowiązujące od 1 grudnia nowe obostrzenia pandemiczne mają być jedynie przejściowe. – W ciągu następnych dwóch tygodni zdecydujemy, czy będą kolejne obostrzenia – powiedział w piątek w Łodzi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Obostrzenia w walce z COVID-19, które Ministerstwo Zdrowia wprowadziło od 1 grudnia, są pierwszą taką reakcją na czwartą falę koronawirusa. Minister zdrowia uzasadniał ich wdrożenie pojawieniem się nowego wariantu Omikron, który – wywołując obawy na całym świecie – może pokrzyżować przewidywania co do rozwoju fali zachorowań na COVID-19.

Przedstawiciele MZ są pytani o możliwe dalsze restrykcje, w związku z wykrywaniem dzień w dzień ponad 25 tys. nowych przypadków zakażenia. Do sprawy odniósł się na konferencji w Łodzi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Podkreślił, że na razie resort skupia się na bieżącej walce z pandemią podczas czwartej fali zakażeń i zachorowań.

Obecne obostrzenia "krokiem przejściowym". Będą kolejne?

- Te działania, które podjęliśmy dotychczas, czyli wprowadzenie pewnych obostrzeń i wprowadzenie nowych od 1 grudnia, to jeden z kroków przejściowych na najbliższe dwa tygodnie. Wiąże się to z występowaniem nowego wariantu koronawirusa – mówił wiceminister Gadomski.

- W ciągu dwóch następnych tygodni będziemy decydować, czy będą kolejne obostrzenia – podkreślił. I zaznaczył, że w laboratoriach trwa analizowanie kolejnych sześciu próbek pod względem wariantu Omikron, który nie został do tej pory potwierdzony w Polsce. Dwie z wcześniej analizowanych próbek u osób, które wróciły zakażone z RPA, potwierdziły koronawirusa w wariancie Delta.

W piątek 2 grudnia resort zdrowia potwierdził 26 965 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, zmarło 470 pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.

RadioZET.pl/PAP - Hubert Bekrycht

C