Rosyjskie MSZ wzywa polskiego ambasadora. Chodzi o oprawę w studiu TVP Info

Redakcja
30.11.2018 13:14
Rosyjskie MSZ wzywa polskiego ambasadora. Chodzi o oprawę w studiu TVP Info
fot. Twitter/TVP Info

Jak poinformował w piątek dziennikarz Polsat News, polski ambasador w Rosji – Włodzimierz Marciniak – został wezwany do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Według informacji podanych przez reportera wezwanie ma związek z oprawą w studiu TVP Info, której użyto podczas emisji programu „Minęła 20”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O sprawie informował w czwartek portal Radiozet.pl. W programie „Minęła 20”, którego prowadzącym jest Michał Rachoń, użyto w tle studia grafiki przedstawiającej głowę prezydenta Rosji na tle dwóch skrzyżowanych piszczeli. Ponadto, wyświetlono napis „Achtung Russia”, a litery „s” zostały zapisane w sposób przypominający nazistowskie SS.

Zobacz także

„Przeciwskuteczne, a wręcz niedopuszczalne”

Portal Radiozet.pl. zapytał o to między innymi doktora Janusza Siborę, eksperta protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego. Jak stwierdził nasz rozmówca, porównywanie Rosji do zbrodniczej, hitlerowskiej organizacji jest „przeciwskuteczne, a wręcz niedopuszczalne”. Podkreślał, że w przypadku analogicznej sytuacji z prezydentem naszego kraju reakcja polskiej ambasady byłaby natychmiastowa. „Z Rosją wiążą nas normalne stosunki dyplomatyczne. To niesmaczne i niepotrzebne – psuje relacje, które i tak są bardzo chłodne, de facto ograniczone do relacji o charakterze pragmatycznym, na przykład regulowanie bieżących kwestii ruchu przygranicznego” – zaznaczył.

Czytaj na Radiozet.pl: TVP Info porównało Rosję do SS. Twarz Putina jako czaszka z puszki z cyklonem B

Konflikt rosyjsko-ukraiński

Udział w dyskusji w studiu TVP Info wzięli doktor Jerzy Targalski oraz Kamil Basaj (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń). Głównym tematem „Minęła 20” był konflikt rosyjsko-ukraiński, który  wybuchł w niedzielę na Morzu Azowskim. Wówczas trzy okręty ukraińskiej floty zostały ostrzelane przez rosyjską służbę graniczną. Miało to miejsce niedaleko Cieśniny Kerczeńskiej. Załogi statku – również rannych w wyniku ostrzeliwania – zatrzymali Rosjanie. Okręty przejęła także Federacja Rosyjska. Ukraińską odpowiedzi na ten atak było wprowadzenie stanu wojennego na terenie kraju.

Zobacz także

O tym, że polski ambasador został wezwany do stawienia się w rosyjskim ministerstwie, poinformował na Twitterze dziennikarz Polsat News Tomasz Kułakowski.

RadioZET/Polsat News/onet.pl/wprost.pl/JZ