Zamknij

Konwencja PiS: oszczędności, inwestycje, innowacje, eksport i infrastruktura. Polska ma być jedna

Redakcja
01.07.2017 09:57
Konwencja PiS: oszczędności, inwestycje, innowacje, eksport i infrastruktura. Polska ma być jedna
fot. PAP

Ponad 1100 delegatów PiS oraz goście z innych partii porozumienia prawicy uczestniczyło w kongresie Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze na Mazowszu. Wbrew plotkom nie doszło do żadnych ruchów kadrowych oraz rekonstrukcji rządu. Swoje przemówienia wygłosili Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin.

Jarosław Kaczyński przez blisko godzinę podsumowywał to co już zrobiono. Mówił, że PiS jest partią wolności i nie ma zamiaru wolności hamować. Prezes PiS zaznaczył, że państwo nie będzie wspierać marnej sztuki czy polityki historycznej stworzonej przez niemieckich generałów. Dodał też, że Polska nie dostała żadnych odszkodowań za wojnę i w związku z tym ma moralne prawo by sprzeciwiać się przyjmowaniu uchodźców.

Mateusz Morawiecki długo mówił o sukcesach ekonomicznych rządu PiS. Maleje bezrobocie, rosną wpływy budżetowe, jest więcej inwestycji - tak w skrócie można podsumować rok rządów PiS oczyma wicepremiera. Po 40 minutach chwalenia się, wicepremier Morawiecki doszedł do projektów gospodarczych. Zapowiedział szybką budowę centralnego portu lotniczego, porównując wagę tej inwestycji do budowy portu w Gdyni w latach 20. Mówił też o projekcie budowy kolei dużej prędkości, łączącej wielkie aglomeracje, czy o budowie w najbliższych 6 latach nowych mostów na Wiśle, Warcie i innych rzekach. Obiecał też budowę Via Carpatia.

15:15

- Sądy wymagają gruntownej reformy. Rząd ''dobrej zmiany'' będzie kierował się bezpieczeństwem Polski i Polaków. Będąc wspólnie, idąc w zjednoczeniu damy radę! - powiedział Ziobro. 

15:11

Ziobro: Ostatnie lata to dowód na to, że wspólnie możemy czynić wiele dobrego dla Polski. Aby znaleźć środki wystarczy uczciwie rządzić, wystarczy nie kraść.

15:04
14:55

Czas na ostatniego mówcę. Na scenie pojawił się Zbigniew Ziobro. 

14:54

- Musimy pamiętać, że Polska jest jedna, że rządzimy zarówno w imieniu tych, którzy na nas głosowali, jak i w imieniu naszych oponentów; będziemy działać dla dobra wszystkich Polaków - powiedział na zakończenie Gowin.

14:49

- Podejmiemy starania, aby w przyszłym budżecie znalazł się dodatkowy miliard na naukę - zapowiedział Jarosław Gowin. 

14:44

- Nie było do tej pory, po roku 1989 roku, porozumienia tak dobrego, tak przyjaznego, tak harmonijnego, jak ta współpraca trzech partii obozu Zjednoczonej Prawicy - powiedział Gowin.

14:38
14:38

Swoje przemówienie rozpoczął wicepremier Jarosław Gowin. Rozpoczął od słów: Musimy pamiętać, że Polska jest jedna i rządzimy również w im. tych, którzy nie głosowali na nas.

14:27

Marek Suski przytacza cytaty z dzisiejszej konwencji Platformy Obywatelskiej. 

14:26

Wicepremier Morawiecki zakończył wystąpienie. Został nagrodzony brawami.

14:15

- Najbardziej dla naszego rozwoju gospodarczego potrzebne są oszczędności, inwestycje, innowacje, eksport i infrastruktura. Z punktu widzenia rozwoju gospodarczego odniesiemy wtedy największy sukces - zapewnił Morawiecki. Według niego dla neoliberalnych ekonomistów bardzo często gospodarka i społeczeństwo to były dwa odrębne byty.

14:10

Morawiecki: Chcemy aby każda polska rodzina mogła zaplanować swoje życie w promieniu 30-40 km od swojego miejsca urodzenia, zamieszkania. 

14:01
14:00

- My w dużym stopniu dzisiaj nie startujemy z punktu zero, tylko my startujemy z kulą przytroczoną do nogi. Musimy radzić sobie z wieloma problemami, które odziedziczyliśmy po naszych poprzednikach - powiedział wicepremier. Jego zdaniem trudno sobie wyobrazić, aby w ciągu kilku lat to wszystko to "odkręcić".

13:50

Ważna deklaracja Mateusza Morawieckiego: chcemy walczyć z rajami podatkowymi, bo to jest piekło dla społeczeństw. 

13:41

Morawiecki: Nasze osiągnięcia nie byłyby możliwe bez wsparcia społecznego i prac w regionach. Odbudowujemy suwerenną politykę gospodarczą. Dziś możemy powiedzieć, że po latach nasz kraj osiągnął dojrzałość. 

13:29

Morawiecki na kongresie: zrealizowaliśmy wszystkie obietnice bez podnoszenia podatków. Jesteśmy ekipą, która przykłada dużą wagę do równych szans. To definicja demokracji.

13:21

Zakończyło się przemówienie prezesa PiS. Na sali brawa i okrzyki: Jarosław, Jarosław! Głos zabierze Mateusz Morawiecki.

13:19
13:15

Kaczyński raz jeszcze dziękuję rządowi i premier za zmiany w kraju. Mówi jednak o rezerwach i zgrzytach w programie Mieszkanie+.

13:08

Prezes PiS: Wprowadzimy przepisy dekoncentracyjne mediów dla dobra Polski i obywateli. Obywatel ma mieć wybór.

13:05

Jarosław Kaczyński chce wprowadzić lekcje estetyki do szkół, bo ''Polska musi być piękna''.

13:04

Kaczyński: reforma sądów jest absolutnie fundamentalna; to, że sądy pozostały takie w istocie, jak w PRL, to musi być zmienione, będzie opór, ale musimy to zmienić.

13:01

Kaczyński omawia zmiany w edukacji i reformie szkolnictwa wyższego prowadzonej przed wicepremiera Gowina. 

12:56

Kaczyński do Waszczykowskiego: Panie ministrze, kłaniałem się panu, ale złogów u pana jest dużo!

12:55
12:51

Ściągalność podatków oraz uszczelnienie systemu podatkowego. To dwie sprawy kluczowe dla Ministerstwa Finansów według Jarosława Kaczyńskiego. 

12:49

Kaczyński: Dotrzymujemy umowy ze społeczeństwem. To powód do naszej satysfakcji. Na sali owacje na stojąco! 

12:48

- Musimy pilnować najpierw swoich. Chcę to bardzo jasno powiedzieć. Pokusa nadużycia jest pokusą silną. Do tego dochodzi pokusa dokoptowania się do grupy uprzywilejowanej, jakiejś lokalnej, która dotąd różnego rodzaju nadużycia czyniła i nie ponosiła konsekwencji. Nie może być dla tego tolerancji! Musimy być z tych sprawach czujni! - powiedział Kaczyński. 

12:45

Kaczyński o sprawie uchodźców: mamy prawo powiedzieć stanowcze "nie"!

12:39
12:38

Kaczyński: polityka zagraniczna opiera się na dwóch filarach - NATO i UE. Warszawski szczyt NATO poprawił naszą pozycję. Prezes PiS podziękował Dudzie, Szydło i Macierewiczowi. 

12:30
12:28
12:26

Prezes PiS mówi o zmianach w mediach: chcemy przywrócić wybór, pluralizm a nie monopol! 

12:22

Kaczyński: Prawo i Sprawiedliwość było, jest i będzie partią wolności. Jesteśmy za wolnością i będziemy tych zasad przestrzegać. 

12:19

Jarosław Kaczyński dziękuje ministrom i Beacie Szydło za szereg reform oraz walkę na rzecz lepszej Polski. W tym Annie Zalewskiej za zmiany w szkolnictwie. 

12:13

Kaczyński: Hasło #PolskaJestJedna oddaje istotę naszej partii. Chcemy, by Polacy mieli równe szanse. Co można powiedzieć po roku? Można powiedzieć, że idziemy w dobrym kierunku. 

12:08

Głos zabiera prezes PiS. 

11:51

Starosta powiatu przysuskiego Marian Niemirski: politycy opozycji, w tym PO i Nowoczesnej, w sposób podły i wyrafinowany dopuszczają się działań na granicy zdrady narodowej. Dowiedli w swojej aktywności ostatnich lat tylko jedno, że najlepiej im wychodzi grabienie i bogacenie się na majątku wspólnym.

11:45

Jarosław Kaczyński tryskał humorem po rozpoczęciu kongresu. Sala wybuchła śmiechem.

11:40

Marek Suski wybrany przewodniczącym kongresu.

Zobacz także

11:34

Swoje przemówienie rozpoczął Jarosław Kaczyński: to będzie kongres PiS tylko w pierwszej części. Potem stajemy się konwencją Zjednoczonej Prawicy.

11:30

Kongres oficjalnie zainaugurował prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

11:27
11:25

Starosta Przysucha: priorytetem tego rządu jest człowiek i jego godność. 

11:23

Ruszył Kongres Programowy PiS.

11:16
11:14

Beata Mazurek w TVP Info: w ciągu 1,5 roku zrealizowaliśmy sztandarowe obietnice, czyli 500 Plus i obniżenie wieku emerytalnego. Elżbieta Rafalska dodała: to był realny program, a nie gruszki na wierzbie. 

11:03

W Warszawie w sobotę przed południem zebrała się Rada Krajowa PO. Ma m.in. powołać zespół, który przygotuje ofertę programową na przyszłoroczne wybory samorządowe. Program samorządowy PO będzie oparty na tezach zawartych w przyjętej jesienią zeszłego roku deklaracji programowej pt. "Polska Obywatelska 2.0". W deklaracji jest mowa m.in. o likwidacji urzędu wojewody i tym samym - zwiększeniu uprawnień marszałka województwa, a także o przekazaniu większej, niż obecnie, części dochodów z PIT samorządom. 

11:00
10:56

Sala Kongresu Prawa i Sprawiedliwości zapełnią się gośćmi. O godzinie 11:00 początek wydarzenia. 

10:55

PiS promuje kongres hashtagiem #PolskaJestJedna

RadioZET.pl/jc/PAP/DG