Zamknij

Nauka zdalna zostanie skrócona w tych województwach? "Podjęto wstępną decyzję"

02.02.2022 14:38

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Przemysław Czarnek ogłosił, że nauka zdalna potrwa do końca ferii. Nie wykluczył jednak jej skrócenia dla województw, gdzie przerwa zimowa już się skończyła. Nowych informacji w tej sprawie udzielił w środowej rozmowie w Programie I Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.

pusta klasa podczas nauki zdalnej
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER

Nauka zdalna ma potrwać do końca ferii, czyli do 27 lutego. We wtorek Przemysław Czarnek stwierdził jednak, że powrót do szkół mógłby nastąpić wcześniej. Chodzi o te województwa, w których ferie zimowe już dobiegły końca, tj. małopolskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

- Tu cały czas pani minister Marzena Machałek, która stoi na czele rady bezpieczeństwa przeciwcovidowego [...], analizuje sytuację. Bo jeśli sytuacja by na to pozwalała, będziemy dążyć do tego, ażeby skrócić ten okres nauki zdalnej, przynajmniej w tych pięciu województwach, które rozpoczęły ferie wcześniej i już te ferie się skończyły – podkreślił szef MEiN we wtorek w Polskim Radiu 24.

Powrót do szkół może nastąpić wcześniej? Wiceminister edukacji wyjaśnia

W środę o tę kwestię został zapytany w Programie I Polskiego Radia wiceminister resortu edukacji Włodzimierz Bernacki. - Podjęto wstępną decyzję na poziomie kierownictwa resortu edukacji i nauki, dotyczącą monitorowania sytuacji epidemicznej na terenie tych województw, w których uczniowie wrócili do szkoły w trybie zdalnym - odpowiedział. Jak dodał, MEiN chce mieć pełną wiedzę, czy na tych terenach nastąpił wzrost zakażeń.

Sytuacja epidemiologiczna będzie miała wpływ na to, czy wcześniej wrócimy do szkół w trybie hybrydowym lub tradycyjnym, czy nie. wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki

Wiceszef MEiN podkreślił, że dziś nie ma takiej możliwości, aby przewidzieć, co się wydarzy za dwa, trzy tygodnie. - Możemy tylko kreślić wykresy i domniemywać, że ta fala będzie falą spłaszczającą się, a więc tym samym dającą nadzieję na to, że powrót do szkoły w trybie tradycyjnym może mieć miejsce wcześniej - zaznaczył.

Zapytany o to, czy resort będzie się kierował liczbą zakażeń w podejmowaniu decyzji o powrocie do szkół w przypadku poszczególnych województw, odpowiedział, że poziom 70 proc. szkół funkcjonujących w trybie stacjonarnym daje nadzieję na możliwość stabilnego funkcjonowania tych placówek.

Aktualnie - zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji i Nauki - uczniowie z klas V-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie do 27 lutego 2022 roku.

loader

RadioZET.pl/polskieradio.pl