Zamknij

Koniec noszenia maseczek od kwietnia? Są nowe informacje z rządu

23.03.2022 08:37

– Decyzja w sprawie noszenia maseczek zostanie przekazana opinii publicznej w środę – zapowiedział w Radiu ZET rzecznik rządu Piotr Müller. Minister zdrowia przedstawił premierowi propozycję zniesienia od początku kwietnia obostrzeń dotyczących zasłaniania ust i nosa. 

Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Piotr Müller, pytany przez Beatę Lubecką o decyzję rządu ws. luzowania obostrzeń i zniesienia obowiązku noszenia maseczek, przekazał, że najprawdopodobniej zostanie ona ogłoszona przed ministra zdrowia w środę. 

– Wczoraj odbyła się Rada ds. COVID-19 i wydała opinię. Minister Niedzielski otrzymał ją wczoraj wieczorem. Dziś powinien to zakomunikować – podkreślił rzecznik rządu. 

Koniec obowiązku noszenia maseczek

W piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że rekomendacja ministra zdrowia dotycząca zakończenia obowiązku noszenia maseczek przewiduje termin od 1 kwietnia.

Według niego izolacja i kwarantanna "też raczej powinny zniknąć z naszego życia". – Ostateczną decyzję podejmie premier – powiedział wtedy Andrusiewicz.

Dr Paweł Grzesiowski pytany w piątek w Radiu ZET o deklarację Adama Niedzielskiego stwierdził, że jest za wcześnie na znoszenie obostrzeń. – Nie pierwszy już minister sygnalizuje coś, co nie jest zgodne z aktualną sytuacją i aktualną wiedzą. Na pewno nie jest to moment ogłaszania końca pandemii – powiedział ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. 

Grzesiowski zwrócił uwagę, że kraje Europy Zachodniej, które zniosły większość obostrzeń, obserwują radykalny wzrost liczby zachorowań i rośnie liczba hospitalizacji. – Niestety wariant Omikron przeszedł kolejną mutację, jest tzw. wariant BA.2, który jest jeszcze bardziej zakaźny, wywołuje zakażenia łatwiej, również wśród młodszych dzieci, które są nieszczepione – wskazał.

loader

RadioZET.pl