Koniec strajku w PLL LOT! Jest porozumienie między zarządem spółki a związkowcami

Redakcja
01.11.2018 09:58
Koniec strajku w PLL LOT! Jest porozumienie między zarządem spółki a związkowcami

Jest porozumienie między zarządem spółki a protestującymi związkowcami - poinformował w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, zaproszony w charakterze obserwatora przez zarząd PLL LOT. To koniec strajku, ale nie koniec sporu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Spotkanie Borysa i prezydenta Pracodawców RP Andrzeja Malinowskiego z przedstawicielami zarządu PLL LOT i protestującymi pracownikami spółki zakończyło się w nocy ok. godz. 2:00.

- Zakończono strajk, ale spór zbiorowy z pracodawcą trwa - powiedziała po spotkaniu wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Agnieszka Szelągowska.

Najważniejsze postanowienie porozumienia dotyczy zakończenia akcji protestacyjnej - Bartosz Piechota z zarządu PLL LOT. Spośród spełnionych postulatów rzecznik prasowy spółki Adrian Kubicki wymienił przywrócenie przewodniczącej ZZPPiL Moniki Żelazik i wszystkich osób zwolnionych w związku ze strajkiem.  

- Zarząd zobowiązał się też do niedochodzenia od organizatorów kierujących strajkiem i uczestników roszczeń pieniężnych, związanych z akcją strajkową - powiedział rzecznik spółki.

Jak dodał, zarząd uchylił też naganę dla szefa Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych PLL LOT Adama Rzeszota. Zobowiązał się też do wszczęcia prac nad nowym regulaminem płac od 7 listopada.

Strony zdecydowały też o  "zachowaniu spokoju społecznego przez okres co najmniej 24 miesięcy pod warunkiem przestrzegania prawa i warunków porozumienia". Podpisano też obustronne zobowiązanie, że wszelkie kwestie sporne będą w pierwszej kolejności rozstrzygane na drodze polubownej.

Strajk w LOT

Strajk w LOT zorganizował Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy w LOT . Protest zaczął się 18 października, 26 października rozpoczęły się rozmowy z zarządem. Dzień później ogłoszono zawieszenie strajku, które przez kolejne dni było przedłużane.

Zobacz także

Początkowo postulatem strajkujących było przywrócenie do pracy przewodniczącej ZZPPiL Moniki Żelazik, która została dyscyplinarnie zwolniona, potem także przywrócenia do pracy 67 osób dyscyplinarnie zwolnionych po rozpoczęciu protestu oraz dymisji prezesa PLL LOT. Zarząd zgodził się na przywrócenie zwolnionych do pracy.

Strajkujący domagali się też powrotu do regulaminu wynagrodzeń z 2010 roku oraz gwarancji bezpieczeństwa, że zarząd LOT nie obciąży organizatorów strajku kosztami, jakie spółka poniosła z powodu strajku, jeśli okazałoby się, że sąd uzna ten strajk za nielegalny.

Zobacz także

Sąd Okręgowy 20 listopada zajmie się zbadaniem, czy przeprowadzone przez związki zawodowe referendum strajkowe było legalne. O zbadanie tego zwrócił się LOT.

RadioZET.pl/PAP/JŚ