Koniec wycinki drzew na Mierzei Wiślanej. Widać już oba brzegi [WIDEO]

Redakcja
20.02.2019 12:28
Mierzeja
fot. Twitter/Maciej Bąk

Dobiegła końca wycinka drzew na Mierzei Wiślanej. Na wideo autorstwa naszego reportera widać już niemal pozbawiony drzew krajobraz i dwa akweny z obydwu stron. 

Trójmiejski reporter Radia ZET Maciej Bąk opublikował na swoim profilu na Twitterze film, na którym widać efekty prac. Ze wzniesienia można zobaczyć również obydwa akweny okalające mierzeję – Morze Bałtyckie oraz Zalew Wiślany:

Oprócz tego wiadomo już, że przekop mierzei wykona najprawdopodobniej zagraniczne przedsiębiorstwo. Jak poinformował dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, polskie firmy nie mają takich możliwości technicznych:

Co Komisja Europejska sądzi o przekopie Mierzei Wiślanej?

Przypomnijmy, że przedsięwzięcie wywołuje spore zainteresowanie ze strony Komisji Europejskiej. Od kilku tygodni pojawiały się doniesienia, że KE będzie chciała wstrzymać przekop mierzei. Na razie nie wywołało to żadnych skutków prawnych, ponieważ zwycięzca przetargu na realizację tej inwestycji zostanie wyłoniony dopiero za kilka miesięcy.

Zobacz także

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zobowiązało się wówczas do przesłania do Brukseli wszelkich dokumentów związanych z wydaną decyzją i dotyczących kolejnych etapów przekopu. Jednym z nich, w zasadzie pierwszym, jest budowa sztucznej wyspy mającej służyć między innymi jako port. Obiekt ma być widoczny z kosmosu.

Jak nieoficjalnie podała w środę PAP, Polska wnioskowała o techniczne spotkanie z Komisją Europejska w sprawie mierzei. MGMiŻŚ przekazało, że unijni urzędnicy nie kwestionują samego projektu budowy kanału.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/MBa/MP