Zamknij

Koniec z abonamentem RTV od przyszłego roku. Finansowanie z publicznych pieniędzy

Redakcja
18.04.2018 23:41
Kurski
fot. Archiwum RadioZET.pl

Od przyszłego roku koniec z abonamentem RTV. TVP i Polskie Radio mają być finansowane z publicznych pieniędzy – zapewnia szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Finansowanie mediów publicznych mogłoby wynieść pomiędzy 2,5 a 3 miliardy złotych rocznie. – Praktycznie jest już zdecydowane – mówił w styczniu Czabański.

Abonament RTV - do kiedy?

Pojawiały się wcześniej pomysły wprowadzenia tzw. opłaty audiowizualnej. Miała być dołączana do rachunków za prąd. – Unia Europejska się na taki zastrzyk pieniędzy nie zgodzi, potraktuje go jako nieuprawnioną pomoc publiczną. TVP i Polskie Radio nie spełniają europejskich wytycznych dla mediów publicznych. Nie są publiczne, tylko partyjne – mówił medioznawca dr Maciej Mrozowski w rozmowie z Money.pl.

Koniec abonamentu RTV

Publiczne stacje telewizyjne i radiowe od lat mają problemy finansowe. Jak podaje Gazeta.pl, w ubiegłym roku TVP planowała zaciągnąć pożyczkę ze Skarbu Państwa w wysokości 800 mln złotych. Z wpływów abonamentowych KRRiT przekazała TVP 620 mln złotych w 2017 roku. Prezesem TVP od stycznia 2016 r. jest Jacek Kurski, a Polskiego Radia od kwietnia 2017 r. Jacek Sobala.

W Danii się udało:

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta.pl/Money.pl/strz

Zalety stacji dokującej