Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Koniec z finansowaniem religii z budżetu państwa? Projekt Nowoczesnej trafił do Sejmu

11.01.2019 14:38
xxx wiadomosci

Nowoczesna złożyła w Sejmie projekt zakładający m.in. zniesienie finansowania religii z budżetu państwa. Liderka partii Katarzyna Lubnauer poinformowała na konferencji prasowej, że propozycja to aktualizacja obywatelskiego projektu dotyczącego świeckiej szkoły.

lubnauer fot. Piotr Molecki/East News

Zniesienie finansowania religii z budżetu państwa, przyznanie uczniom szkół ponadpodstawowych prawa do decydowania ws. uczęszczania na lekcje religii i niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen – to główne założenia projektu autorstwa Nowoczesnej.

Propozycja w piątek trafiła do Sejmu. Lubnauer zapowiedziała, że to pierwszy z serii projektów dotyczących stosunków państwo-Kościół, które partia złoży w Sejmie.

Jak podkreślała Lubnauer, jest to aktualizacja obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty z 2015 roku. Po pierwszym czytaniu w styczniu 2016 roku projekt został skierowany do dalszych prac w komisji.

– Zdecydowaliśmy się złożyć aktualizację ze względu na to, że zmieniła się struktura szkoły – mówiła posłanka. Jak dodała, projekt o świeckiej szkole od 2016 r. „leży w zamrażarce w sejmowej komisji edukacji”.

Dzieci zdecydują same?

Katarzyna Lubnauer poinformowała jednocześnie, że oprócz zaprzestania finansowania lekcji religii z budżetu państwa, projekt Nowoczesnej zakłada m.in. przyznanie dziecku, które ukończyło szkołę podstawową, prawa do decyzji o zakończeniu uczęszczania na lekcje religii. Co więcej, lekcje religii miałyby odbywać się wyłącznie przed albo po obowiązkowych zajęciach szkolnych, a ocena – nie wliczać się do średniej.

Na początku stycznia swoją propozycję w kwestii relacji państwo-Kościół przedstawiła Inicjatywa Polska. Projekt zaprezentowany przez Barbarę Nowacką zakłada m.in. zniesienie finansowania z budżetu państwa lekcji religii, likwidację Funduszu Kościelnego, likwidację wszystkich komisji rządowo-kościelnych oraz wprowadzenie zasady, że księża i duchowni sami opłacają swe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

RadioZET.pl/PAP/MK

Oceń