Zamknij

18-latek w bieliźnie wymachiwał krzyżem i zdewastował kościół. Nagrała to kamera

12.02.2020 12:23
18-latek w bieliźnie wymachiwał krzyżem i zdewastował kościół. Nagrała to kamera
fot. Diecezja Włocławska

Do szokujących wydarzeń doszło w nocy z soboty na niedzielę. Jak czytamy na stronie Telewizji WTK, ktoś zdewastował jeden z kościołów w Koninie, wybijając szyby do kaplicy adoracyjnej i niszcząc drzwi. Sam akt wandalizmu to jednak nie wszystko – policja dotarła do nagrania z monitoringu, który zarejestrował całe zajście.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak ujawnił w rozmowie z TV WTK ksiądz Artur Niemira, kanclerz Diecezji Włocławskiej, na nagraniu widać młodego mężczyznę w samej bieliźnie.

Zobacz także

Na obrazie z monitoringu widać postać młodego mężczyzny w samej bieliźnie i na boso, który z krzyżem w ręku staje na wprost kamery i jakby celowo ujawnia swoją twarz, po czym dewastuje drzwi i okna wybijając szyby do kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. Po zakończeniu swoich czynności z dużym kawałkiem rozbitej szyby znów staje przed kamerą kreśląc szkłem znak krzyża i odchodzi. Skojarzenia nasuwają się same. Nie wiadomo, czy mężczyzna działał sam, czy był przez kogoś inspirowany

ks. Artur Niemira

Szybko ustalono tożsamość sprawcy

Zobacz także

Incydent miał miejsce w nocy z soboty na niedzielę, w Koninie przed kościołem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Jak czytamy na portalu Telewizji WTK, zniszczone zostały szyby w oknie oraz w drzwiach kaplicy. Jak przekazał regionalnej telewizji proboszcz parafii ksiądz prałat Wojciech Kochański, łączna wartość strat wyniosła około 5000 tysięcy złotych.

Według doniesień WTK, policjanci na miejscu wezwania zabezpieczyli ślady krwi, które – jak wówczas już podejrzewano – należały do sprawcy.

 Pierwsze podejrzenia co do sprawcy pojawiły się już kilkanaście godzin później, ale śledczy mieli za mało danych, aby potwierdzić tożsamość mężczyzny. Jednak analiza zapisu monitoringu przez kryminalnych rzuciła na sprawę nowe światło. Dzisiaj można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że uszkodzenia mienia dokonał niespełna 18-letni mieszkaniec Konina. Jakiś czas po zdarzeniu został zatrzymany przez policjantów, ponieważ awanturował się ze swoją matką. Trafił wtedy na szpitalny SOR, ale jeszcze nikt nie wiedział, że może być poszukiwanym sprawcą wybicia szyby w kościele

Komenda Miejska Policji w Koninie

Na razie młody mieszkaniec Konina pozostaje w szpitalu, a stan jego zdrowia nie pozwala na rozpoczęcie czynności procesowych z jego udziałem.

 

RadioZET.pl/Telewizja WTK/konin.policja.gov.pl