Zamknij

Kościół obrzucony kamieniami. Zbite szyby i napis na drzwiach. "Jakuba oddajcie"

13.06.2019 17:13
Konin
fot. Google Street View

Policja nadal poszukuje sprawcy bądź sprawców dewastacji jednego z kościołów w Koninie (woj. wielkopolskie). W nocy z wtorku na środę świątynia została obrzucona kamieniami. Uszkodzono także stojący przy kościele pomnik, gablotę z ogłoszeniami i poprzewracano donice.

Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę. Jak tłumaczył PAP podkom. Marcin Jankowski z KMP w Koninie, "kilka minut po godz. 6 rano siostra zakonna, która szła otworzyć kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe zauważyła, że coś się stało".

Akt wandalizmu w kościele

- W drzwiach prowadzących do kościoła były zbite szyby, były też porozrzucane, zbite znicze, donice, uszkodzono również gablotę z ogłoszeniami parafialnymi. Sprawcy uszkodzili także stojący przy kościele pomnik Maksymiliana Kolbe – podkreślił Jankowski.

Jak dodał, na drzwiach sprawcy pozostawili też napis o treści: "Jakuba oddajcie". - Nie wiemy co ta treść ma oznaczać. Mamy nadzieję, że niedługo zapytamy o to autora tego napisu – zaznaczył Jankowski, wyceniając straty na ok. 1 tys. zł. - Sprawca bądź sprawcy tego zdarzenia są nadal poszukiwani. Postępowanie prowadzone jest w kierunku uszkodzenia mienia – podkreślił Jankowski. 

Ksiądz z Konina wycenił straty

Proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe ks. Wojciech Kochański podkreślił na łamach lokalnych mediów, że w jego ocenie to zdarzenie nie jest przypadkowe. - To już trzecia próba włamania, zniszczenia i dewastacji naszej świątyni. Już wcześniej były wybijane szyby, także na plebanii – zaznaczył na łamach Przeglądu Konińskiego. 

Zobacz także

Jak dodał, "z wielkim bólem i żalem przyjąłem to, co się dzisiaj stało. Ale jeżeli niektóre autorytety twierdzą, że są niewierzący i do kościoła nigdy nie wejdą, to cóż zwykły śmiertelnik może powiedzieć".

Zobacz także

Wieczorem 12 czerwca przed kościołem odbyło się wspólne odmawianie różańca w intencji sprawców wspomnianego aktu wandalizmu:

RadioZET.pl/PAP/Facebook