Zamknij

Zastępca Waszczykowskiego zdradza, z kim chce reformować UE: Niemcy to nasz kluczowy partner

Redakcja
22.05.2017 08:55
Konrad Szymański: Niemcy to nasz kluczowy partner do reformy UE
fot. FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA

- Niemcy to nasz kluczowy partner gospodarczy i partner dla reformy UE, najpierw pod kątem politycznym, a być może później także instytucjonalnym - mówił w "Rzeczpospolitej" wiceszef MSZ ds. europejskich, Konrad Szymański. Dodał, że Polska jest gotowa rozmawiać o przyszłości Unii.

- Od powołania rządu Beaty Szydło z żadnym partnerem w Europie nie mamy tak intensywnych stosunków jak z Niemcami. Powody są oczywiste: to nasz kluczowy partner gospodarczy, ale także kluczowy partner dla reformy Unii, najpierw pod kątem politycznym, a być może później także instytucjonalnym. Wynik wyborów we Francji niczego tu nie zmienia - odpowiada na pytanie, czy Polska intensyfikuje kontakty z Berlinem z obawy o to, że francusko-niemiecki tandem przejmie inicjatywę w UE.

Zobacz także

Wiceszef MSZ zapewnił, że Polska gotowa jest zasiąść do poważnej rozmowy o tym, jak Unia powinna funkcjonować. - Od początku uważamy, że nie należy wykluczać zmian traktatów, w szczególności po kryzysie, jakim był wynik referendum brytyjskiego. Rosnąca gotowość do zmian traktatowych w Niemczech jest więc sukcesem. Ale do realizacji tego planu droga będzie długa, bo oczekiwania są tu całkowicie rozbieżne. Mamy tego pełną świadomość - powiedział Szymański.

Zobacz także

Dodał, że istotne jest, aby proces polityczny w UE był w większym stopniu przywrócony państwom i parlamentom narodowym. - Tylko tak stanie się bardziej obliczalny, będzie lepsza nad nim kontrola. To jedyny sposób, aby państwa i narody wzięły odpowiedzialność za Unię. A taki powinien być cel strategiczny - wyjaśnił.

RadioZET.pl/PAP/RZ/MAAL

C