Zamknij

Kiedy Polska podejmie decyzję ws. euro? Minister podał warunek

Redakcja
22.05.2017 18:06
Kiedy Polska podejmie decyzję ws. euro? Minister podał warunek
fot. East News

Polska będzie wypowiadała się w sprawie przyjęcia euro, gdy strefa euro pokona wewnętrzne sprzeczności: oczekiwania olbrzymich transferów finansowych ze stagnacją reform w kilku krajach. Dziś to politycznie nie do pokonania - uważa minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Minister był w poniedziałek pytany w Brukseli o to, czy Polska może i czy powinna stać się członkiem strefy euro do 2025 roku.

- Dziś nie wiemy, w jaki sposób będzie wyglądała strefa euro w 2025 roku. Zanim będziemy się w tej sprawie wypowiadali, chcemy zobaczyć, w jaki sposób strefa euro pokonuje wewnętrzne sprzeczności, które dzisiaj są nierozwiązywalne. (...) Pogodzenie oczekiwań olbrzymich transferów finansowych ze stagnacją reform w kilku przynajmniej krajach członkowskich strefy euro jest problemem politycznie nie do pokonania - powiedział.

Zagłosuj

Czy popierasz wejście Polski do strefy euro?

Liczba głosów:

Dodał, że jest to politycznie bardzo głęboka sprzeczność. Zaznaczył, że Polska będzie wypowiadała się o wspólnej walucie w momencie, gdy "strefa euro zacznie wychodzić z tej sprzeczności".

W poniedziałek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podał, że Komisja Europejska chciałaby do 2025 roku wprowadzić wspólną walutę euro we wszystkich 27 krajach UE.

- Prawdopodobnie doszło do pewnego nieporozumienia - w ten sposób informację "FAZ" skomentował sam wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis, na którego powołała się niemiecka gazeta. - Omawialiśmy spełnienie warunków unii walutowo-gospodarczej do 2025 r. Pod koniec miesiąca powstanie na ten temat dokument, ale to nie oznacza, że wszystkie państwa UE do tego czasu muszą być w strefie euro - wyjaśnił.

RadioZET.pl/PAP/DG