Zamknij

Inspekcja PIP w Biedronce. Wykryto nieprawidłowości

Redakcja
07.11.2017 16:30
Inspekcja PIP w Biedronce. Wykryto nieprawidłowości
fot. East News

17 sklepów sieci Biedronka objęła kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Wśród przesłuchanych znalazło się 100 osób. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", inspektorzy wykryli przypadki łamania praw pracowników.

Zagłosuj

Czy spotkałeś/aś się z przypadkiem łamania praw pracownika?

Liczba głosów:

Naruszanie przepisów związanych z planowaniem czasu pracy, nierzetelne prowadzenie ewidencji czasu pracy oraz łamanie przepisów związanych z urlopami wypoczynkowymi - m.in. na takie nieprawidłowości natknęli się inspektorzy PIP.

W niektórych sklepach sieci Biedronka praktykowano np. odgórne przyznawanie dwóch dni wolnych w roku osobom wychowującym dzieci przed 14. rokiem życia, przydzielanie dni wolnych w czasie zwolnień lekarskich czy zlecanie pracy po godzinach osobom opiekującym się dziećmi do lat 4. Miało to na celu obejście przepisów w zapisywaniu godzin nadliczbowych w sklepowym "pamiętniku", zamiast w ewidencji czasu pracy. Inspektorzy ustalili ponadto, że firma nie płaciła pracownikom za pracę po godzinach i zabraniała im korzystania z przysługującej 15-minutowej przerwy. 

Właściciel popularnej sieci sklepów Biedronka zabrał w tej sprawie głos. – W każdym roku w naszej firmie przeprowadzanych jest średnio ok. 100 kontroli przez organy Państwowej Inspekcji Pracy. JMP każdą kontrolę traktuje jako element służący poprawie funkcjonowania całego systemu z obszaru prawa pracy i BHP. Jesteśmy świadomi, że pojedyncze nieprawidłowości, wynikające ze zwykłego błędu ludzkiego bądź błędnego zinterpretowania przepisów, przy naszej skali działalności mogą się zdarzyć. Nasza firma dokłada wszelkich starań w celu zapewnienia ścisłej zgodności z przepisami prawa pracy we wszystkich swoich placówkach oraz zawsze, niezwłocznie reaguje w przypadku wątpliwości - czytamy w komunikacie napisanym przez Biuro Prasowe Jeronimo Martins Polska.

Zobacz także

Kontrole zlecono w wyniku skargi, jaką na sieć złożyła NSZZ "Solidarność". 

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/DG