Zamknij

Schetyna na konwencji KO: nie będzie ślepej zemsty

Redakcja
26.01.2019 15:02
Schetyna na konwencji KO: nie będzie ślepej zemsty
fot. PAP

Śmierć Pawła Adamowicza nie może być końcem – podkreślał podczas sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej szef PO Grzegorz Schetyna. Jak dodawał, opozycja będzie domagała się ścigania mowy nienawiści, ale „nie będzie ślepej zemsty”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zdaniem Grzegorza Schetyny śmierć prezydenta Gdańska „musi stać się początkiem budowania wspólnoty od nowa: lepszej, współpracującej i otwartej”.

- Wszyscy bardzo przeżyliśmy śmierć Pawła Adamowicza. Tęsknimy za nim jako przyjacielem, człowiekiem, samorządowcem. (…) Wszyscy czujemy, że po tym, co się stało już nic nie będzie takie samo – podkreślał Schetyna.

Zobacz także

Jak dodawał, „zabójstwo prezydenta Gdańska stanie się cezurą w nowej historii Polski” i pytał „co ta cezura będzie wyznaczać?”.

- To, co się stanie, w którą stronę pójdzie nasza historia, zależy od nas i od tego, co będziemy potrafić z tym zrobić – kontynuował szef PO.

Oświadczył, że „ta śmierć nie może być końcem, musi stać się początkiem budowania wspólnoty od nowa. Lepszej, współpracującej i otwartej. Jesteśmy to winni Pawłowi, więc musimy odrzucić wszelkie złe uczucia i zacząć jeszcze raz na nowych zasadach. (…) Zbudujemy nowy polski dom, w którym każdy będzie czuł się u siebie. Nikogo nie wykluczymy, nikogo nie odrzucimy, każdy znajdzie w nim swoje miejsce”.  

„Nie będzie ślepej zemsty”

Schetyna zapowiedział, że po śmierci Pawła Adamowicza potrzeba „bezstronnych arbitrów”.

- Tylko dzięki nim spór nie zamienia się w konflikt. To właśnie niezależne instytucje są gwarantem pokoju społecznego. Jeśli je niszczycie, to pokój zmieniacie w wojnę, w której spory rozstrzyga się tylko siłą – zwrócił się do rządzących Schetyna.

Dodał jednak, że „nie będzie ślepej zemsty”, choć – jak stwierdził – „nie oznacza to bezkarności”.

- Każde przestępstwo znajdzie swój wyrok, ale w atmosferze skupienia i poszanowania prawa, a nie politycznego i prawnego linczu – mówił Schetyna i dodawał: - Każdego dnia będziemy nazywać kłamstwo kłamstwem, podłość podłością, a zbrodnię zbrodnią.

Zaznaczył też, że opozycja będzie domagać się ścigania mowy nienawiści i delegalizacji organizacji takich jak Młodzież Wszechpolska. Szef Platformy Obywatelskiej odniósł się też do sytuacji w TVP.

Zobacz także

- Nie będziemy też udawać, że partyjna telewizja jest telewizją publiczną. Elementarna uczciwość nie pozwala nam na pojawianie się w tym miejscu, które siało i sieje nienawiść – oświadczył Grzegorz Schetyna.

Konwencję zorganizowały wspólnie Platforma Obywatelska i Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej.

RadioZET.pl/PAP/JŚ