Konwencja PiS: Kaczyński o "zwycięstwie Polski", Morawiecki chwali się nadwyżką w budżecie i zapowiada program

Redakcja
15.12.2018 12:10
Kaczyński
fot. PAP

Nasza partia musi się stać partią marzeń Polaków. Musimy wiedzieć, w jakim kierunku należy maszerować - mówił podczas sobotniej konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński. Z kolei Mateusz Morawiecki zapowiedział, kiedy partia zaprezentuje swój program wyborczy i chwalił sukcesu polskiej gospodarki. 

W sobotę po godz. 11 w Szeligach pod Warszawą rozpoczęła się konwencja PiS, na którą przybyli prezes partii Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Konwencja ma służyć podsumowaniu trzech lat działalności ugrupowania oraz przedstawieniu planów na przyszłość. Przed wystąpieniem prezesa partii uczczono minutą ciszy zmarłą w ubiegłym tygodniu posłankę PiS Jolantę Szczypińską.

Jarosław Kaczyński podkreślał w swoim wystąpieniu wagę nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego i wyborów parlamentarnych. Zapowiedział, że niedługo zostaną przedstawione programy dla Polaków.

Kaczyński o kierunku, w jakim ma iść partia

- Musimy wiedzieć, w jakim kierunku należy maszerować, by ten marsz był zgodny z tym wszystkim, czego oczekują Polacy, z tym wszystkim, co ma zaspokoić ich potrzeby, ich marzenia. Nasza partia musi się stać, w jakiejś w mierze już jest, ale musi się stać do końca partią marzeń Polaków - oświadczył.

- Możemy powiedzieć z niemałym zadowoleniem, że Prawo i Sprawiedliwość udowodniło w ciągu tych trzech lat, ale także w latach 2005-2007, że potrafi rządzić - uczciwie, potrafi być wiarygodne, potrafi robić to wszystko, co zostało zapowiedziane - podkreślił Kaczyński. Przekonywał, że jest to "niezwykle ważna cecha".

Zobacz także

- Można powiedzieć, jeśli spojrzeć na te ostatnie 30 lat naszej historii, ale także i na poprzednie lata - (cecha) deficytowa" - mówił Kaczyński. Zaznaczył, że PiS ten "deficyt zlikwidował". - To jest już nasze wielkie osiągnięcie i o tym powinni wiedzieć nasi rodacy - oświadczył. Wskazał również, że "to nie deklaracje, nie słowa, a konkretny i liczby" wskazują na to, że PiS potrafi rządzić.

"Mamy przeciwko sobie potężny front"

Kaczyński, w swoim wystąpieniu na konwencji ugrupowania, podkreślił, że Prawu i Sprawiedliwości przez trzy lata rządów udało się osiągnąć bardzo wiele.

- Ale mamy przeciwko sobie potężny front tych, którzy nie chcą przyznać tych faktów, nie chcą prowadzić uczciwej dyskusji, nie chcą dialogu, który musi towarzyszyć dobrze funkcjonującej demokracji" - mówił polityk. Jak zaznaczył, nie chcą, „bo trzeba sobie jasno powiedzieć, że oni rządzić nie potrafią i udowodnili to wielokrotnie".

- To, co powinniśmy wynieść z tego dzisiejszego spotkania to świadomość naszej szczególnej misji, tego kierunku, o którym będą mówić pan premier, pani premier i sojusznicy - to przede wszystkim przeświadczenie, że zwycięstwo jest w zasięgu ręki, ale tę rękę trzeba wyciągnąć i to musi być bardzo silna ręka, to musi być bardzo wielki wysiłek. I tego nam wszystkim życzę. Niech ten dzień będzie zapowiedzią nowych wielkich zwycięstw nie PiS, tylko zwycięstw Polski - powiedział prezes PiS.

Morawiecki zapowiada program wyborczy

Z kolei Mateusz Morawiecki swoim wystąpieniu podczas konwencji, która ma podsumować trzy lata działalności PiS oraz pokazać plany ugrupowania na przyszłość, wskazał, że rozwój społeczno-gospodarczy w Polsce ostatnich 30 lat "przebiegał inaczej niż dojrzałych krajów zachodnich", czego efektem jest niewielka na tle społeczeństw zachodnich, dopiero tworząca się klasa średnia.

Zobacz także

Budujemy naszą ofertę tak, żeby klasa średnia była jak najsilniejsza, żeby pomóc Polakom, którzy chcą się dorabiać i zarabiać na poziomie europejskim; PiS jest gwarantem takiej drogi - powiedział na sobotniej konwencji PiS w Szeligach pod Warszawą premier Mateusz Morawiecki.

"Zapraszamy do współpracy"

- Orzeł naszej gospodarki musi wzbić się jeszcze wyżej i dlatego te trzy filary, na których chcemy oprzeć rozwój Polski na najbliższe 5-10-15 lat, wokół których pokażemy już wkrótce bardzo konkretne punkty programowe: to Europa, wyższe płace, wyższe wynagrodzenia, i modernizacja Polski, unowocześnianie Polski - mówił szef polskiego rządu.

- To program dla Polaków ambitnych, którzy aspirują właśnie do tej europejskości rozumianej tak, jak my to definiujemy - wyższe wynagrodzenia, infrastruktura na podobnym poziomie, jak w zachodniej części UE i możliwości rozwojowe dla maksymalnie jak największej grupy Polaków, jak tam ta szeroko rozbudowana klasa średnia w Europie Zachodniej - to jest nasz program wyborczy, który przedstawimy w styczniu, lutym wszystkim Polakom - zapowiedział premier, przypominając przy tym, że pierwszy raz od 30 lat mamy do czynienia w Polsce z nadwyżką budżetową.

- My dzisiaj po raz kolejny wyciągamy rękę do naszych konkurentów politycznych. Zapraszamy was do współpracy, zapraszamy was do takiej współpracy, która będzie dla dobra Polski. Możemy się różnić, niech to będzie spór na programy, a nie emocjonalny spór, zarzucanie nieprawdy, kłamanie, po prostu zapraszamy was do współpracy dla dobra Polski - zaapelował Morawiecki.

RadioZET.pl/PAP/MP