Zamknij

Trzej górnicy nadal poszukiwani. Mamy zdjęcia z dramatycznej akcji w Zofiówce [GALERIA]

Redakcja
08.05.2018 11:54
Kopalnia Zofiówka
fot. Dominik Gajda/REPORTER/East News

Trwa akcja ratownicza w kopalni Zofiówka. Trzej górnicy są nadal poszukiwani. Ratownicy, którzy starają się dotrzeć do trzech górników zaginionych po sobotnim wstrząsie w kopalni Zofiówka, mają jeszcze do spenetrowania dwa odcinki zawalonego wyrobiska o długościach łącznie ok. 80 m i ok. 150 m. Prezes JSW udostępnił dramatyczne zdjęcia z akcji ratunkowej wykonane przez ratowników górniczych. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował podczas wtorkowej porannej konferencji prasowej prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon, o tej porze w kopalni pracowało 15 zastępów ratowniczych; łącznie tego dnia w akcji ma być 40 zastępów. Akcja koncentruje się obecnie w dwóch odcinkach wyrobiska, w którym wskutek sobotniego tąpnięcia doszło do wypiętrzenia spągu (podłoża – PAP). Oznacza to, że spąg chodnika – przeciętnie przed wypadkiem szerokiego na 6,1 m i wysokiego na 4,2 m (w obudowie łukowej) wraz z całym znajdującym się w nim sprzętem (przenośniki, rurociągi itp.) – został od dołu podniesiony w kierunku obudowy.

Ratownicy pracują zarówno od strony, gdzie prowadzili działania od początku akcji, jak i od położonego dalej skrzyżowania z chodnikiem wentylacyjnym, którym w poniedziałek rano doprowadzili do wyrobiska nowy prąd powietrza. Stamtąd posuwają się dalej w kierunku przodka (miejsca drążenia chodnika, w którym doszło do wypadku – PAP).

Zobacz także

Prezes JSW udostępnił zdjęcia wykonane przez ratowników górniczych. Widać na nich, jak trudne warunki panują w akcji w kopalni Zofiówka. Ratownicy zaopatrzeni w aparaty oddechowe i latarki gołymi rękami przerzucają kopalniane rumowisko. 

ZDJĘCIA z akcji ratunkowej w kopalni Zofiówka: 

Prezes JSW zapowiedział we wtorek rano, że kolejnych informacji nt. postępów akcji należy spodziewać się po południu.

W wyniku sobotniego wstrząsu w kopalni Zofiówka będącej częścią należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej tzw. połączonej kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie w Jastrzębiu-Zdroju zginęło dwóch górników. Ich ciała ratownicy wydobyli w niedzielę. Dwaj inni, uratowani pracownicy, są w szpitalu. Ich stan jest dobry.

RadioZET.pl/PAP/East News/DG