Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Trzej górnicy nadal poszukiwani. Mamy zdjęcia z dramatycznej akcji w Zofiówce [GALERIA]

08.05.2018 11:54
xxx wiadomosci

Trwa akcja ratownicza w kopalni Zofiówka. Trzej górnicy są nadal poszukiwani. Ratownicy, którzy starają się dotrzeć do trzech górników zaginionych po sobotnim wstrząsie w kopalni Zofiówka, mają jeszcze do spenetrowania dwa odcinki zawalonego wyrobiska o długościach łącznie ok. 80 m i ok. 150 m. Prezes JSW udostępnił dramatyczne zdjęcia z akcji ratunkowej wykonane przez ratowników górniczych. 

Kopalnia Zofiówka fot. Dominik Gajda/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował podczas wtorkowej porannej konferencji prasowej prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon, o tej porze w kopalni pracowało 15 zastępów ratowniczych; łącznie tego dnia w akcji ma być 40 zastępów. Akcja koncentruje się obecnie w dwóch odcinkach wyrobiska, w którym wskutek sobotniego tąpnięcia doszło do wypiętrzenia spągu (podłoża – PAP). Oznacza to, że spąg chodnika – przeciętnie przed wypadkiem szerokiego na 6,1 m i wysokiego na 4,2 m (w obudowie łukowej) wraz z całym znajdującym się w nim sprzętem (przenośniki, rurociągi itp.) – został od dołu podniesiony w kierunku obudowy.

Ratownicy pracują zarówno od strony, gdzie prowadzili działania od początku akcji, jak i od położonego dalej skrzyżowania z chodnikiem wentylacyjnym, którym w poniedziałek rano doprowadzili do wyrobiska nowy prąd powietrza. Stamtąd posuwają się dalej w kierunku przodka (miejsca drążenia chodnika, w którym doszło do wypadku – PAP).

Prezes JSW udostępnił zdjęcia wykonane przez ratowników górniczych. Widać na nich, jak trudne warunki panują w akcji w kopalni Zofiówka. Ratownicy zaopatrzeni w aparaty oddechowe i latarki gołymi rękami przerzucają kopalniane rumowisko. 

ZDJĘCIA z akcji ratunkowej w kopalni Zofiówka: 

Prezes JSW zapowiedział we wtorek rano, że kolejnych informacji nt. postępów akcji należy spodziewać się po południu.

W wyniku sobotniego wstrząsu w kopalni Zofiówka będącej częścią należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej tzw. połączonej kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie w Jastrzębiu-Zdroju zginęło dwóch górników. Ich ciała ratownicy wydobyli w niedzielę. Dwaj inni, uratowani pracownicy, są w szpitalu. Ich stan jest dobry.

RadioZET.pl/PAP/East News/DG 

Oceń