Zamknij

Tragedia w Zofiówce. Rodziny zmarłych górników otrzymają wsparcie od państwa

Redakcja
16.05.2018 10:02
Kopalnia Zofiówka
fot. PAP

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu rent specjalnych dla rodzin zmarłych górników. O swojej decyzji poinformował na Twitterze. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

''W wyniku tąpnięcia w Zofiówce na wieczną szychtę odeszło 5. górników. Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i ich bliskimi. Nic nie zastąpi im straty najbliższych. Podjąłem dziś decyzję o przyznaniu rent specjalnych dla rodzin zmarłych górników. Niech spoczywają w pokoju'' - napisał Mateusz Morawiecki.

Premier polskiego rządu podziękował również ratownikom i wszystkim osobom zaangażowanym w akcję ratunkową w KWK Zofiówka. ''Za pracę w najtrudniejszych warunkach i pod presją czasu. Wasza postawa godna jest najwyższego uznania i szacunku. Dziękuję'' - dodał. 

Kopalnia Zofiówka - nie żyje pięciu górników 

Do tragicznego w skutkach wstrząsu w kopalni Zofiówka doszło 5 maja. W rezultacie wstrząsu zginęło w sumie 5 górników, których ciała odnaleziono i wydobyto na powierzchnię podczas akcji ratowniczej, prowadzonej w ekstremalnie trudnych warunkach.

Zobacz także

Ratownicy zmagali się m.in. z wodą, która zalała zniszczony chodnik, blokującymi drogę fragmentami zniszczonych konstrukcji i urządzeń, wysoką temperaturą, metanem. Wsparcia logistycznego udzieliło wiele instytucji; do poszukiwań wykorzystano m.in. psy policji i straży pożarnej, przygotowane do pracy w wodzie, gruzowiskach oraz zawałach.

ZOBACZ zdjęcia z ostatniego dnia akcji ratunkowej w kopalni Zofiówka: 

RadioZET.pl/Twitter/PAP/DG