Zamknij

Kopcińska ws. Kacpra Kamińskiego: dzieci polityków są zdolne

Redakcja
20.11.2018 12:55
Kopcińska ws. Kacpra Kamińskiego: dzieci polityków są zdolne
fot. S.Olszewska/East News

– Dzieci polityków są zdolne, wykształcone i dokonują własnych wyborów życiowych – tak rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska komentuje doniesienia medialne ws. syna ministra Mariusza Kamińskiego. Niespełna 30-letni Kacper Kamiński dostał intratne stanowisko w Banku Światowym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według doniesień portalu TVN24.pl i „Gazety Wyborczej” za nominacją 29-letniego Kacpra Kamińskiego, syna ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, miał stać Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Rzeczniczka rządu pytana o komentarz w tej sprawie stwierdziła, że „rodziny, a zwłaszcza dzieci polityków mają prawo wyboru własnej drogi życiowej”.

– To nie znaczy, że cokolwiek jest ułatwiane, dzieci polityków, nasze dzieci są młode, zdolne, wykształcone, znają języki i dokonują własnych wyborów życiowych i naprawdę nie potrzebują do tego mamy albo taty – mówiła rzeczniczka rządu.

Kopcińska podkreśliła, że „nie ma obszaru, którego polityk czynny, aktywny tak naprawdę nie dotyka”.

– Należałoby więc dzieci polityków wywieźć gdzieś na bezludną wyspę, bo tylko tam polityk nie miałby kontaktów z danym obszarem – stwierdziła.

Zobacz także

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek podkreśliła z kolei, że ani kierownictwo partii, ani Jarosław Kaczyński nie wiedzieli o tym, że Kacper Kamiński jest zatrudniony w Banku Światowym.

Minister koordynator Mariusz Kamiński w oświadczeniu przesłanym TVN24 zdecydowanie zaprzeczył, by rozmawiał z prezesem NBP w sprawie syna.

„Mój Syn, Kacper Kamiński ukończył wyższe studia prawnicze (specjalizacja prawo gospodarcze). Przez ostatnie 3,5 roku był zatrudniony w Parlamencie Europejskim, w Brukseli. Zatrudnienie to uzyskał w drodze konkursu, przeprowadzonego zgodnie z procedurami Parlamentu Europejskiego. W związku z propozycją pracy w Banku Światowym zrezygnował z wcześniejszej posady” – podkreślił.

„Mój Syn nie jest pracownikiem NBP, a w Banku Światowym został zatrudniony na wniosek Dyrektora Wykonawczego Banku Światowego, obywatela Szwajcarii. Obecnie mój Syn pełni analogiczną funkcję, jak w Parlamencie Europejskim, tzn. doradcy Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego. Oświadczam, że nigdy w żaden sposób nie zabiegałem o zatrudnienie mojego Syna w Banku Światowym, z nikim nie prowadziłem również na ten temat żadnych rozmów. W związku z tym informuję, że jakiekolwiek insynuacje w tej sprawie spotkają się z podjęciem przeze mnie odpowiednich kroków prawnych przed Sądem” – napisał dalej Mariusz Kamiński.

Zobacz także

Kacper Kamiński, pytany przez dziennikarzy TVN24, jakie ma kompetencje do objęcia tego stanowiska, odpowiedział:

„Posiadam wszelkie kompetencje i doświadczenie zawodowe potrzebne do zatrudnienia w Banku Światowym. Ukończyłem studia prawnicze ze specjalizacją prawa gospodarczego. Przez okres 3 lat zdobywałem doświadczenia zawodowe na rynku prywatnym, następnie przez ponad 3,5 roku pracowałem w Parlamencie Europejskim na stanowisku doradcy w Komisji Budżetowej Parlamentu”.

Dodał też, że wszystko to pozwoliło mu na pozytywne przejście rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej przez dyrektora wykonawczego Banku Światowego.

„Oświadczam, że mój ojciec, nie miał żadnego wpływu na wybraną przeze mnie drogę zawodową i w żaden sposób nie ułatwiał mi ani nie udzielał pomocy w zatrudnieniu mnie w Banku Światowym” – napisał dalej Kacper Kamiński, cytowany przez portal TVN24.pl.

RadioZET.pl/PAP/JŚ