Kora nie żyje! Wokalistka i b. liderka Maanamu miała 67 lat. "Odeszła, jak chciała"

Redakcja
28.07.2018 09:12
Kora
fot. Facebook

W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych.

Wiadomość o śmierci Kory jako pierwszy podał portal OKO.Press, potwierdził ją także mąż artystki Kamil Sipowicz: "Z ogromnym żalem i rozpaczą informujemy, że dziś o 5.30 na swoim ukochanym Roztoczu w otoczeniu najbliższych osób, ukochanych zwierząt i wspaniałej przyrody zmarła Kora. Wielka artystka, piosenkarka, poetka, malarka. Wyjątkowa kobieta, żona, matka, babcia, przyjaciółka. Ikona wolności. Zawsze bezkompromisowa w dążeniu do prawdy":

Kora
fot. Facebook/Kora

- Kora odeszła bardzo spokojnie, tak jak chciała. Ta śmierć była bardzo spokojna. Kora była wśród przyjaciół, rodziny i zwierząt, w domu,tak jak chciała, odeszła jak kot - mówi Radiu ZET przyjaciółka piosenkarki prof. Magdalena Środa.

Ikona polskiego rocka

Kora, czyli Olga Aleksandra Jackowska urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Była polską wokalistką rockową i autorką tekstów piosenek, w latach 1976-2008 liderką zespołu Maanam - jednego z najważniejszych w historii polskiej muzyki.

Stworzyła teksty do takich piosenek jak: "Kocham Cię, kochanie moje", "Boskie Buenos", "Lucciola", Ta noc do innych jest niepodobna", "Wyjątkowo zimny maj".

Zespół odniósł sukces przede wszystkim dzięki wokalistce, której charakterystyczny głos i artyzm były zwiastunami nowej estetyki rockowej w polskiej muzyce tamtych lat. Łącznie Maanam wydał 11 studyjnych albumów i po 32 latach działalności przestał istnieć w grudniu 2008 roku.

Zmagała się z chorobą

Kora od kilu lat zmagała się z chorobą nowotworową. W lutym 2014, w wywiadzie udzielonym Małgorzacie Domagalik dla miesięcznika "Pani", artystka po raz pierwszy publicznie opowiedziała o chorobie nowotworowej, z jaką zmierzyła się pod koniec 2013 roku. By sfinansować leczenie Kora musiała sprzedać dom.

M.in. dzięki rozpoczętej przez artystkę kampanii na rzecz refundacji leku zawierającego substancję czynną –olaparyb, w 2016 roku lek został w Polsce włączony do osobnego programu lekowego.

RadioZET.pl/PAP/MP