"Serce mam w kawałkach", "Dziękuję za Twoją wieczną rebelię" - przyjaciele, artyści i politycy żegnają Korę

Redakcja
28.07.2018 10:06
Kora
fot. Facebook/KORA

W sobotę nad ranem w wieku 67 lat zmarła Kora, czyli Olga Sipowicz (dawniej Jackowska) - wokalistka, wieloletnia liderka i autorka tekstów zespołu Maanam, poetka, osobowość medialna. Jej śmierć wywołała wielkie poruszenie, a przyjaciele, artyści i politycy oddają jej hołd. 

Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych.

Zobacz także

Informację jako pierwszy podał portal OKO.Press, potwierdził ją także mąż artystki Kamil Sipowicz.

Twitter i Facebook żegnają Korę

Wieść o śmierci ikony polskiego rocka wywołała wielkie poruszenie w sieci przyjaciele, artyści i politycy postanowili ją pożegnać.

"Dowiedziałem się o śmierci Olgi Jackowskiej. Była wielka ,charyzmatyczna wokalistka. W pamięci na zawsze pozostaną jej koncerty w czasach Solidarności" - napisał b. prezydent Lech Wałęsa.

"Żegnaj przyjaciółko! Dziękuję za Twoją niepodległość, wieczną rebelię, jaką miałaś w sobie i wolność, której się od Ciebie uczyłem. Nigdy nie przestanę słuchać Twoich piosenek i czytać Twoich książek" - to z kolei słowa krytyka filmowego Tomasza Raczka.

"Była Pani dla nas prawdziwym artystą. Przewodnikiem. Bardzo ich dziś brakuje. Bez Pani brakuje jeszcze dotkliwiej - napisał dziennikarz Kamil Durczok.

"Dzisiaj nad ranem odeszła Kobieta nr 1 w polskiej muzyce...Wielka Artystka i moja wieloletnia Koleżanka...Kora...Brak słów. Żegnaj" - tymi słowami Korę pożegnał lider T. Love Muniek Staszczyk.

Kondolencje złożyło także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Wielcy nigdy nie odchodzą" - napisał Grzegorz Schetyna.

 "Odeszła prawdziwa ikona i legenda. KOBIETA WOLNA, odważna, niepokorna, która wyznaczała trendy. Od zawsze była dla mnie INSPIRACJĄ jak iść przez życie na własnych zasadach" - to wzruszające słowa Martyny Wojciechowskiej.

"Czułam się bezpieczna w myślach o Niej. Serce mam w kawałkach. Najpiękniejsza. Najwspanialsza" - w taki sposób artystkę pożegnała inna dama polskiego rocka Kasia Nosowska.

Ikona polskiego rocka

Kora, czyli Olga Aleksandra Jackowska urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Była polską wokalistką rockową i autorką tekstów piosenek, w latach 1976-2008 liderką zespołu Maanam - jednego z najważniejszych w historii polskiej muzyki.

Stworzyła teksty do takich piosenek jak: "Kocham Cię, kochanie moje", "Boskie Buenos", "Lucciola", Ta noc do innych jest niepodobna", "Wyjątkowo zimny maj".

Zespół odniósł sukces przede wszystkim dzięki wokalistce, której charakterystyczny głos i artyzm były zwiastunami nowej estetyki rockowej w polskiej muzyce tamtych lat. Łącznie Maanam wydał 11 studyjnych albumów i po 32 latach działalności przestał istnieć w grudniu 2008 roku.

RadioZET.pl/MP