Zamknij

„Zwierzęta umierają w samochodach”. Dramatyczny apel Straży Granicznej

18.03.2020 23:19
„Zwierzęta umierają w samochodach”. Dramatyczny apel Straży Granicznej
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Straż Graniczna apeluje do kierowców tirów w Świecku o przepuszczanie transportów żywych zwierząt. ''Nie blokujecie im przejazdu'' - czytamy na Twitterze. Z kolei Główny Inspektorat Weterynarii podał, że do transportu zwierząt wyznaczono przejście w Gubinku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Apel Straży Granicznej spowodowany jest tym, że od czasu rozpoczęcia kontroli sanitarnej na granicy polsko-niemieckiej z powodu koronawirusa na drogach prowadzących w kierunku granicy utworzyły się wielokilometrowe korki. Jak przekazują lokalne media, w korkach stoją także transporty zwierząt - świń i krów.

Straż Graniczna zaapelowała do kierowców o przepuszczenie poza kolejką takich transportów oczekujących od dłuższego czasu w Świecku. Jednocześnie przypomniała też, że transport żywych zwierząt może odbywać się przez przejście graniczne Gubinek-Guben.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Straży Granicznej może wyrazić zgodę na przekroczenie granicy w miejscu, które nie znajduje się wykazie przejść granicznych.

Wcześniej w środę Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) przekazał w wydanym komunikacie, że w związku z wprowadzeniem kontroli granicznej na przejściach na granicy polsko-niemieckiej do transportu zwierząt zostało wyznaczone przejście graniczne w Gubinku w woj. lubuskim.

Zobacz także

Jak dodał GIW, Straż Graniczna zadeklarowała uruchomienie tego przejścia dla transportów zwierząt w środę po południu. "Powinno to znacząco pomóc w ułatwieniu transportu zwierząt wjeżdżających do Polski" - ocenił GIW.

Kolejki na granicy polsko-niemieckiej 

W środę ambasada RP w Berlinie podała, że szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy wynosi 16 godz. dla samochodów osobowych i 30 godz. dla pojazdów ciężarowych. Na przekroczenie granicy w Olszynie trzeba czekać 14 godz., w Świecku 10 godz., w Kołbaskowie 4 godz., a w Krajnikach Dolnych 1,5 godz. W związku z tym polska Straż Graniczna otworzyła cztery dodatkowe przejścia dla pojazdów osobowych i towarowych - w Gubinie, Słubicach, Kostrzynie nad Odrą i Zgorzelcu.

RadioZET.pl/PAP