Zamknij

Koronawirus w Polsce. MZ: 23 nowe przypadki. Łącznie już 1244

27.03.2020 08:44
Koronawirus w Polsce
fot. PAP

Ministerstwo Zdrowia podało w piątek rano, że liczba wykrytych przypadków COVID-19 w Polsce wzrosła do 1 244, po zdiagnozowaniu kolejnych 23 przypadków. Łącznie w wyniku zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce zmarło już 16 osób.

Resort zdrowia podał informację na Twitterze:

"Potwierdzone przypadki dotyczą: 4 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 3 osób z woj. podlaskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 3 osób z woj. pomorskiego oraz 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego" - czytamy:

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 1244, w tym 16 osób zmarło

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza restrykcje

Przypomnijmy też, że 13 marca wprowadzono w kraju stan zagrożenia epidemicznego, a tydzień później stan epidemii. Zdecydowano o zamknięciu m.in. lokali gastronomicznych (z wyłączeniem usług na wynos i na dowóz), placówek oświatowych oraz kulturalnych. Ograniczono też działalność galerii handlowych (mogą w nich działać jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie).

Zobacz także

Rząd odwołał także wszelkie imprezy masowe, ograniczył limit zgromadzenia podczas obrzędów religijnych do 5 osób (nie licząc osób odprawiających dany obrzęd), zawiesił międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe oraz zamknął granice dla cudzoziemców. Dla obywateli polskich wracając zza granicy obowiązuje natomiast 14-dniowa kwarantanna.

Zobacz także

20 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że zawieszenie lekcji w szkołach zostaje przedłużona o kolejne dwa tygodnie, a uczniowie wrócą do szkół najwcześniej po Wielkanocy. Przekazano też wówczas, że kary za złamanie przymusowej kwarantanny wzrastają z 5 do 30 tysięcy złotych. 24 marca rząd zaostrzył kwarantannę i wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się. Od teraz z domu można wychodzić jedynie w ramach podstawowych potrzeb (zakupy, praca, pomoc rodzinie, krótki spacer), nie wolno się również gromadzić w więcej niż dwie osoby (chyba, że są to członkowie jednej rodziny).

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/Twitter