Zamknij

18 tys. Polaków chce wrócić do kraju. Pierwszy samolot specjalny wylądował

15.03.2020 17:40
Koronawirus. Trwa akcja Lot do domu. Pierwszy samolot z Polakami wylądował w Warszawie
fot. PAP/Marcin Obara

W niedzielę po południu na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował specjalny samolot LOT-u. Na jego pokładzie byli Polacy, którzy po zamknięciu granic chcieli wrócić do kraju z Londynu. Łącznie do Polski chce wrócić już 18 tys. osób. Ta liczba rośnie jednak z godziny na godzinę.

Trwa akcja „Lot do domu”. Polskie Linie Lotnicze LOT i Ministerstwo Spraw Zagranicznych organizują powroty do kraju dla obywateli, a pierwszy rządowy czarter zorganizowano dla Polaków przebywających w Londynie.

Samolot z Londynu-Heathrow wylądował w Warszawie w niedzielę ok. godz. 14. Na pokładzie było 232 pasażerów. Wszyscy będą musieli przejść teraz 14-dniową kwarantannę.

Rzecznik LOT Michał Czernicki przekazał, że w niedzielę po Polaków przebywających za granicą polecą jeszcze cztery maszyny LOT-u. Dwa samoloty przylecą z Londynu i po jednym z Lizbony i Malty. Przedstawiciel LOT wyjaśnił, że samoloty z Londynu wylądują na Lotnisku Chopina o godzinie 21.10 i o 22.30. Lądowanie samolotu ze stolicy Portugalii Lizbony planowane jest na 23.00, a z Malty o 21.50.

Zobacz także

Lot do domu z PLL LOT – cena, infolinia, kraje, jak wrócić do Polski?

Jak wrócić do Polski po zamknięciu granic? Jeżeli chodzi o loty czarterowe powrotne już zarezerwowane - odbędą się one bez przeszkód. LOT uruchamia natomiast czartery specjalne, na które można kupić bilet na www.lot.com.

Polski rząd razem z PLL LOT  uruchomił zakładkę LOTdodomu, z której trzeba skorzystać, żeby znaleźć ew. połączenie dla obywateli polskich, ich małżonków, dzieci, osób z Kartą Polaka oraz posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę. Do tej pory chęć powrotu do kraju zgłosiło w ten sposób 18 tys. osób.

Zaplanowane dodatkowe loty odbędą się m.in.: z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Malty, ze Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Ile to kosztuje? Za powrót do Polski specjalnymi lotami organizowanym przez LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę - 400–800 zł w granicach Europy i 1600–2400 zł za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę ma dopłacić polski rząd.

Zobacz także

Polska w stanie zagrożenia epidemicznego

W ostatnich dniach zapadły decyzje o odwołaniu imprez masowych oraz zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca. Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.

  • zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe
  • transport cargo działa, towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń.
  • od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy
  • polscy obywatele mogą wracać do kraju, ale będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.
  • rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne
  • inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem

Zobacz także

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP