Zamknij

Ogromny wzrost zgonów w Polsce. "Wzrost o 113 procent"

17.11.2020 10:17
POgrzeby, wzrost zgonów w Polsce
fot. Shutterstock

Aż 25 tysięcy Polaków zmarło od początku listopada, z czego w pierwszym tygodniu miesiąca było to grubo o ponad 100 procent więcej niż w analogicznym czasie przed rokiem – informuje Money.pl, powołując się na informacje urzędów stanu cywilnego. Krzywa zgonów „wystrzeliła” w górę wraz z jesienną falą koronawirusa.

Wiele wskazuje, że możemy mówić w Polsce o tysiącach ukrytych ofiar koronawirusa. Dramatyczną sytuację uwidoczniła w Polsce druga fala epidemii.

Money.pl ustalił, że tylko w pierwszy tydzień listopada (2-8.11) „wszystkie Urzędy Stanu Cywilnego wystawiły rekordowe 16 tys. aktów zgonu. To o 113 proc. więcej niż zwykle o tej porze roku” – podaje serwis, powołując się na dane z 16 listopada.

Krzywa zgonów w Polsce wystrzeliła w górę. Równo z epidemią koronawirusa

Dowodem są nie tylko cyfry, ale i doniesienia z cmentarzy i firm pogrzebowych. Ceremonie pogrzebowe skróciły się do kilkudziesięciu minut, np. na cmentarzu Rakowickim w Krakowie uroczystości trwają nieprzerwanie od rana do zachodu słońca.

Zobacz także

We Wrocławiu, Poznaniu i Zielonej Górze na pogrzeb czeka się już blisko tydzień. Nieco lepiej jest w mniejszych miejscowościach, gdzie procedura pogrzebowa przebiega płynniej. Chociaż zakłady pogrzebowe i w mniejszych ośrodkach odnotowują zwiększone obciążenie w pracy.

Przypomnijmy, że statystyki USC opierają się na dacie zgonu, a nie na dacie sporządzenia aktu zgonu przez urząd stanu cywilnego. 

Alarmujące dane także w październiku. O 15 tys. więcej zgonów niż w 2019 roku

W ciągu ostatniego miesiąca zmarło ponad 45 tysięcy osób - rok temu było ich około 30 tysięcy i taka średnia utrzymywała się przez kilkanaście lat. Statystyki z końcówki miesiąca są jeszcze bardziej tragiczne. Ostatni tydzień października w porównaniu z tym z 2019 roku - to nawet dwukrotny wzrost zgonów.

GUS dodaje i tak, że tegoroczne statystyki mogą być zaniżone. Z powodu pandemii dane wciąż spływają.  

RadioZET.pl/Money.pl