Zamknij

Wzrost zakażeń koronawirusem w szkołach. Wiceminister zdrowia o szczegółach

PAP
21.09.2021 10:16
Rok Szkolny 2021/22
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Powrót do szkół przyniesie większą liczbę zakażeń koronawirusem - ocenił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Na antenie TV Republika powiedział we wtorek, że do tej pory dzieci przebyły Covid-19 w sposób łagodny. Jednocześnie dodał, że najnowsze dane z USA pokazują zagrożenie dla najmłodszych pacjentów ze strony wariantu Delta.

Rok szkolny 2021/22 przyniósł powrót do szkół i nauki stacjonarnej. Zbiegło się to z początkiem czwartej fali pandemii koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że jeszcze przed końcem września możemy notować nawet tysiąc nowych przypadków koronawirusa dziennie.

Zdaniem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski obecnie nie widać jeszcze związku pomiędzy rozpoczęciem roku szkolnego a wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. - Myślę, że jeszcze koło tygodnia - dwóch trzeba poczekać na ewentualny efekt - ocenił wiceminister. Dodał, że efekt ten związany będzie nie tyle z pobytem dzieci w szkole, ale ze zwiększoną mobilnością dzieci i rodziców.

Koronawirus w szkołach. Wiceminister zdrowia o wariancie Delta

Kraska zaznaczył, że do tej pory dzieci przechorowywały Covid-19 w sposób łagodny, lecz najnowsze dane z USA pokazują, że wariant Delta jest dla nich bardziej groźny. - Doniesienia pokazywały, że kilkanaście młodych osób zmarło z powodu zakażenia Covid-19 - podkreślił.

Poinformował, że wariant Delta dominuje w Polsce w 99 procentach. - Poprzedni wariant został praktycznie już wyparty - zauważył wiceminister. Zastrzegł, że choć przebieg choroby po zakażeniu nowym wariantem wygląda podobnie, jednak jest on "zdecydowanie bardziej zakaźny".

- Na początku mówiliśmy, że 15 minut to jest okres, kiedy przebywanie z osobą zakażoną może spowodować nasze zakażenie, przy wariancie Delta to jest kilka minut - poinformował Kraska.

RadioZET.pl/PAP - Iwona Żurek