Zamknij

Kolejne kraje Europy z koronawirusem. W Szwajcarii pierwsza ofiara śmiertelna

05.03.2020 11:36
Kolejne kraje Europy z koronawirusem. W Szwajcarii pierwsza ofiara śmiertelna
fot. SplashNews.com/East News

Na Węgrzech potwierdzono w środę dwa pierwszy przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował węgierski premier Viktor Orban. Zainfekowane osoby to irańscy studenci uczący się w tym kraju. Z kolei w Szwajcarii odnotowano pierwszy przypadek śmiertelny zakażenia Covid-19.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Mamy pierwszą zarażoną osobę, a raczej od razu dwie, które zostały hospitalizowane. Nie mają jeszcze żadnych objawów, ale fakt zakażenia został potwierdzony" – napisał na Facebooku Viktor Orban.

Zobacz także

Iran jest jednym z najbardziej dotkniętych przez koronawirusa krajów na świecie. Są tam zakażone 2922 osoby, odnotowano też 92 przypadki śmiertelne.

Pierwszy zgon z powodu koronawirusa w Szwajcarii

W Szwajcarii stwierdzono pierwszy przypadek śmiertelny w związku z koronawirusem - poinformowała w czwartek policja w tym kraju. Zmarłą jest 74-letnia kobieta z zachodniej Szwajcarii.

Zobacz także

Od wtorku kobieta była hospitalizowana w jednej z placówek w kantonie Vaud - sprecyzowała policja.

Potwierdzono pierwsze dwa przypadki koronawirusa w Bośni i Hercegowinie

Dwa pierwsze przypadki koronawirusa potwierdzono w Bośni i Hercegowinie - poinformował w czwartek Alen Szeranić, minister zdrowia Republiki Serbskiej, autonomicznej części BiH. Zakażone osoby to mężczyzna, który ostatnio był we Włoszech, oraz jego dziecko.

Zobacz także

Zainfekowany mężczyzna to zatrudniony we Włoszech mieszkaniec Banja Luki, ośrodka administracyjnego Republiki Serbskiej; został przewieziony do szpitala w tym mieście. Według dyrektora szpitala stan pacjenta jest dobry. Testy na obecność koronawirusa dały wynik pozytywny u dziecka tego mężczyzny, ale negatywny u jego żony.

Władze zapowiedziały, że badaniom zostaną poddani uczniowie, którzy mieli kontakt z zakażonym dzieckiem, oraz wszyscy członkowie jego rodziny. Szkoła, do której uczęszcza zakażone dziecko, będzie zamknięta przez kilka dni.

Zobacz także

W Republice Serbskiej obecnie znajdują się 144 osoby, które przyjechały do kraju z zagrożonych regionów i znajdują się pod obserwacją medyczną - podaje agencja APA za lokalnymi mediami. Natomiast 259 takich osób znajduje się w drugiej autonomicznej części BiH - Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej.

Zobacz także

BiH powstała na mocy Układu z Dayton z 1995 r. i podzielona jest na dwie autonomiczne części: serbską (Republika Serbska) oraz chorwacko-bośniacką (Federacja Muzułmańsko-Chorwacka), które mają własnych prezydentów, rządy, parlamenty i są połączone słabymi instytucjami centralnymi.

Koronawirus z Wuhan

Koronawirus, który wykryto w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach, może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Jednak u zdecydowanej większości choroba przebiega dość łagodnie, czasami może nawet nie dawać objawów. Covid-19 stwarza największe zagrożenie dla osób starszych oraz schorowanych, cierpiących na przewlekłe choroby.

RadioZET.pl/PAP