Zamknij

Koronawirus dotarł do kolejnego miasta. 84 przypadki w całej Polsce

14.03.2020 09:38
Karetka
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Koronawirus w Gdańsku i Opolu. Ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych trzech przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie badania laboratoryjnie dały dotąd pozytywny wynik u 84 osób, dwie z nich zmarły.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nowe przypadki zakażenbia koronawirusem dotyczą dwóch osób z województwa pomorskiego (Gdańsk) i jednej z opolskiego (Opole).

W sobotę o poranku resort zdrowia poinformował również o 13 nowych przypadkach zakażenia: dwóch osób z woj. świętokrzyskiego (Starachowice), trzech z woj. dolnośląskiego (dwa to Wrocław i jeden Bolesławiec), pięć z woj. lubelskiego (Lublin) oraz trzech z woj. łódzkiego (Łódź).

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce - MAPA zachorowań z podziałem na miasta 

Koronawirus w Polsce i na świecie 

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego koronawirusem ministerstwo zdrowia poinformowało 4 marca. Od tego czasu osoby z koronawirusem były hospitalizowane m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Leżajsku, Łodzi i Lublinie.

Zobacz także

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce zwiększyła się obecnie do 81; dwie zmarły. 12 marca zmarła 57-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Poznaniu, zaś 13 marca w szpitalu we Wrocławiu zmarł 73-letni mężczyzna.

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

Zobacz także

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

RadioZET.pl/PAP/MZ