Pacjent z podejrzeniem koronawirusa w Krakowie. „Przebywał na terenie Azji”

23.02.2020 14:30
Szpital Uniwersytecki w Krakowie
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Koronawirus. Pacjent z podejrzeniem zakażenia nowym koronawirusem trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wyniki badań w kierunku zakażenia znane będą w poniedziałek lub wtorek. Informacje te potwierdziła rzeczniczka prasowa placówki Maria Włodkowska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szpital Uniwersytecki w Krakowie nie chce ujawniać szczegółowych danych o pacjencie. Wiadomo, że w ostatnim czasie przebywał na terenie Azji, ale nie w Chinach.

To trzeci tego typu przypadek w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Wcześniej w województwie małopolskim podejrzany o zakażenie był także pacjent w Nowym Sączu. Badania żadnego pacjenta w Polsce nie potwierdziły choroby.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce? Kolejne ostrzeżenie WHO

W piątek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł, że kończy się szansa na powstrzymanie szerzenia się epidemii nowego koronawirusa.

Na świecie potwierdzono ponad 76 tys. przypadków zakażeń. W Chinach kontynentalnych z powodu koronawirusa zmarło ponad 2,2 tys. osób. Osiem osób zmarło w Iranie. Pojedyncze przypadki śmiertelne odnotowano też w Japonii, Korei Południowej, na Tajwanie, Filipinach i we Francji.

Koronawirus. Włochy obawiają się epidemii 

Jeśli chodzi o Europę, to sytuacja wyjątkowa panuje we Włoszech. Tu odnotowano 132 przypadki zakażeń. Odwoływane są kolejne imprezy sportowe i kulturalne.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie zaleca unikanie w miarę możliwości przebywania w miejscach publicznych, a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi.

''W związku ze wzrostem zachorowań na koronawirus w północnych Włoszech, prosimy rodaków mieszkających i przebywających w Italii o stosowanie się do zaleceń włoskich służb oraz o zachowanie środków ostrożnośc'' - czytamy na Twitterze. 

RadioZET.pl/PAP