Zamknij

Klienci barów i pracownik filharmonii z koronawirusem. Sanepid prosi o kontakt

15.03.2020 20:52
Koronawirus w Łodzi. Zakażeni byli tych lokalach i filharmonii, jest apel o kontakt z sanepidem
fot. Piotr Hukalo/East News

Klienci dwóch lokali, a także jedna z osób z obsługi Filharmonii Łódzkiej uzyskały pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa. Wszystkie osoby, które w konkretnych dniach odwiedziły te miejsce, powinny zachować szczególną ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i sanepidu. 

Koronawirusa potwierdzono do niedzielnego wieczoru u 123 osób w Polsce (z czego trzy zmarły). 19 z potwierdzonych zachorowań dotyczy Łodzi. Tamtejszy sanepid poszukuje osób, które odwiedziły niedawno kilka konkretnych lokali, a także Filharmonię Łódzką. W tych miejscach przebywali zakażeni koronawirusem, którzy obecnie są leczeni w szpitalu im. Biegańskiego.

Jak wynika z opublikowanych komunikatów, sytuacja dotyczy:

  • Osób, które 6 marca w godzinach 20.30-24:00 przebywały w lokalu „Agrafka” przy ul. Piotrkowskiej 90

Osoby te są proszone o kontakt telefoniczny z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Łodzi pod nr tel. 42 253 99 00 lub 600 241 646. 

screenshot-www.facebook.com-2020.03.15-20_34_03
  • Osób, które 11 marca odwiedziły lokal Pop’n’art na placu Wolności 6

„Namawiamy wszystkich, którzy zjawili się w naszym lokalu od środy lub mieli kontakt z takimi osobami na dwutygodniową kwarantannę. W razie zaobserwowania u siebie objawów: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem, należy bezzwłocznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerami: 42 253 62 00 ; 42 253 99 00” – apelują pracownicy lokalu.

screenshot-www.facebook.com-2020.03.15-20_33_06
  • Osób, które 8 marca odwiedziły Filharmonię Łódzką i byli obecni podczas koncertu impresaryjnego pt. „12 Tenorów & Diva”

"Jedna z osób obsługi bileterskiej była osobą zakażoną koronawirusem, choć nie miała jeszcze tej świadomości" - podała na Facebooku Filharmonia Łódzka. „Istotnie realne ryzyko zakażenia dotyczy osób, które podjęły bliski kontakt z osobą zakażoną np. poprzez podanie ręki, utrzymały dłuższy fizyczny kontakt podczas przywitania, dłuższą rozmowę w zamkniętym, niewielkim pomieszczeniu. Niemniej osoby, które potwierdziły u siebie podwyższoną temperaturę, kaszel, duszności, bóle mięśni, powinny podjąć zalecane w takiej sytuacji czynności, tj. transportem własnym lub Ratownictwa Medycznego (999) pojechać do szpitala chorób zakaźnych i powiadomić telefonicznie odpowiednią terytorialnie stację sanitarno-epidemiologiczną” – brzmi fragment komunikatu opublikowanego w mediach społecznościowych Filharmonii.

Polska w stanie zagrożenia epidemicznego

W ostatnich dniach zapadły decyzje o odwołaniu imprez masowych oraz zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca. Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.

  • zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe
  • transport cargo działa, towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń.
  • od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy
  • polscy obywatele mogą wracać do kraju, ale będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.
  • rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne
  • inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem

Koronawirus w Polsce - aktualne dane, co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl