Zamknij

Polskie uczelnie reagują na koronawirusa. Odwołują największe studenckie imprezy

05.03.2020 15:15

Koronawirus w Polsce został już potwierdzony, w kraju podejmowane są więc dodatkowe środki bezpieczeństwa. Z obawy przed rozprzestrzenieniem się wirusa z chińskiego Wuhan z kalendarza wypadają liczne studenckie imprezy. Tak jest m.in. w Krakowie, Łodzi i we Wrocławiu.

Koronawirus w Polce. Uniwersytety w Krakowie, Łodzi i Wrocławiu odwołują imprezy
fot. Jacek Klejment/East News

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce jest już potwierdzony. W całym kraju w obawie przed ewentualną epidemią podejmowane są środki bezpieczeństwa. Z powodu zagrożenia zakażenia koronawirusem coraz więcej wydarzeń jest odwoływanych lub przekładanych na inny termin. Takie decyzje zapadają również na polskich uniwersytetach.

Koronawirus w Polsce. UJ i UŁ odwołują imprezy

W czwartek komunikat w tej sprawie wydał Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Władze UJ postanowiły "nie ryzykować". Wśród odwołanych lub przełożonych imprez znalazły się m.in. dzień otwarty uczelni, zaplanowany na 20 marca i cieszące się popularnością VI Dyktando Krakowskie, które miało odbyć się dzień później. Chodzi też o cykl wykładów i dyskusji w ramach Tygodnia Mózgu 2020, Jagielloński Turniej Matematyczny, a także drugi etap i galę finałową Konkursu Wiedzy o UJ. Z kolei zaplanowana na kwiecień próbna matura z chemii - jak zapowiedziano - odbędzie się "w innej formie".

Wcześniej Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa zdecydowało o natychmiastowym wstrzymaniu wszelkich wyjazdów i przyjazdów studentów, pracowników oraz naukowców do i z państw, objętych epidemią.

Wydarzenia odwołuje też Uniwersytet Łódzki. Chodzi o wszystkie uroczystości, zgromadzenia i konferencje naukowe oraz imprezy sportowe zaplanowane co najmniej do 15 marca. To m.in. nocny turniej siatkówki, dni otwarte czy kolejne edycje targów pracy. W tym przypadku również uczelniane władze zdecydowały o wstrzymaniu do odwołania zagranicznych wyjazdów i przyjazdów studentów, doktorantów i pracowników. UŁ zwróci im poniesione przez to koszty. Jeszcze w lutym w związku z koronawirusem odwołano przyjazd chińskich studentów na UŁ. Łódź miało odwiedzić 38 młodych Chińczyków.

Zobacz także

We Wrocławiu przez koronawirusa uczelnie odwołują największe wydarzenia

Podobnie jest we Wrocławiu. Przez koronawirusa Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Wrocławska co najmniej do 22 marca odwołują imprezy i wydarzenia skupiające powyżej 200 osób. Decyzja dotyczy przede wszystkim Szalonej Studenckiej Nocy Naukowej.

Z kolei z kalendarza Uniwersytetu Ekonomicznego wypadła Wampiriada, a także popularny wyścig autostopowy Auto Stop Race, którego uczestnicy w tym roku mieli ścigać się na katalońskie wybrzeże Costa Brava. To największa ogólnopolska impreza studencka tego typu. - Z uwagi na szybko rozprzestrzeniający się w Europie koronawirus władze uczelni są zmuszone podjąć takie kroki. Nie możemy pozwolić na narażenie waszego zdrowia lub bezpieczeństwa podczas autostopowej podróży przez zagrożone kraje – przekazali w komunikacie członkowie studenckiego Klubu Podróżników BIT.

Podobna impreza odbywa się m.in. na krakowskiej AGH. Co więcej, w tym roku meta wyścigu znanego jako Krakostop ma miejsce w Tarquini niedaleko Rzymu. Przypomnijmy, że jeśli chodzi o Europę, to właśnie we Włoszech sytuacja epidemiologiczna jest najbardziej niespokojna. Najnowszy bilans koronawirusa w tym kraju to 107 zmarłych i ponad 3 tysiące zarażonych. Organizatorzy krakowskiego wyścigu do Włoch jak dotąd nie podjęli decyzji o odwołaniu imprezy.

Władze polskich uczelni zapewniają, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a dodatkowe działania będą podejmowane, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/UJ/UŁ/UEK/ECDC/WHO