Zamknij

Kraska ujawnił liczbę nowych zakażeń. "To jest dość duży, lawinowy skok"

18.01.2022 08:29
Waldemar Kraska
fot. Adam Burakowski/REPORTER

We wtorek 18 stycznia mamy 19 652 nowych zakażeń koronawirusem – przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak dodał, minionej doby zmarło 377 pacjentów z COVID-19. Rośnie również liczba przypadków wariantu Omikron w Polsce. 

Waldemar Kraska w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski komentując najnowsze dane epidemiczne wskazał, że "tydzień do tygodnia mamy wzrost zakażeń o 72 procent". – To jest dość duży, lawinowy skok. Przybywa niestety nowego wariantu Omikron. Potwierdzono już 709 przypadków – mówił wiceszef MZ.

Tydzień temu, we wtorek 11 stycznia, resort zdrowia informował o 11 406 nowych zakażeniach. Tego dnia pękła bariera 100 tys. zgonów z powodu pandemii w Polsce. – Piąta fala zapukała do nas i zaczyna się na dobre rozgaszczać w naszych progach – powiedział Kraska. 

Szczyt piątej fali w połowie lutego

Minister zdrowia Adam Niedzielski w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiedział, że zgodnie z modelem opracowywanym w Ministerstwie Zdrowia szczyt zakażeń piątej fali przypadnie w połowie lutego. – To jest ok. 60 tys. zakażeń dziennie – poinformował szef MZ.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że "prognoza przedstawiona 5 stycznia br. przez ośrodek MOCOS zakłada, że już pod koniec stycznie będziemy mieli do czynienia z blisko 120 tys. zakażeń dziennie". – Z kolei ośrodek ICS, z którym współpracujemy, przedstawił dwa warianty prognoz i w zależności od wariantu – ten szczyt wyniesie 100-140 tys. zakażeń i pojawi się albo w połowie lutego, albo na samym początku marca – dodał Niedzielski.

RadioZET.pl/WP.pl

C